Hava Durumu
°C
118.021,840
-0.3182 %
6,867
0.102 %
7,810
0.334 %
397,201
-0.0857 %
Koronavirüslü günlere uzaktan ve esnek çalışma modeli

Koronavirüslü günlere uzaktan ve esnek çalışma modeli

PwC Dijital IQ Araştırması 2020 yayınlandı. Araştırmanın sonuçlarına göre dijital üstünlüğü sürdürecek altyapı yatırımında “sınır tanımamak” başarının sırrı olarak tanımlanıyor.

PwC’nin 10 yılı aşkın süredir dijital dönüşüm sürecindeki binlerce şirketi takip ettiği Dijital IQ Araştırması 2020 yayınlandı.

Bu yıl 76 ülkeden BXT (Business, Experience, Technology; İş, Deneyim ve Teknoloji) çerçevesinde görev yapan 2 bin 380 yöneticinin katkılarıyla gerçekleştirilen araştırmada, yöneticilerin dijital ortamdaki davranışlarını ve işlerine olan etkileri incelendi.

KATILIMCILARIN YÜZDE 5’LİK KISMI SINIR TANIMAYANLARIN ARASINDAN ÇIKTI

Araştırmaya katılan yöneticilerin sadece yüzde 5’lik bir kısmının bu dönüşüm sürecinde istenen başarıyı elde ettiği gözlemlendi. “Sınır Tanımayanlar” diye tanımlanan bu yüzde 5’lik grubun çalışma şekilleri incelendiğinde, hiçbir konuyla yüzeysel ilgilenmedikleri görülüyor. “Sınır Tanımayanlar” konuları tüm ayrıntılarıyla derinlemesine değerlendirirken, alışkanlıkları yıkmaktan ve geleneksel yaklaşımlara meydan okumaktan çekinmiyor.

Bu grubunun dijitalden fayda elde etmek için attığı dört temel adım; değişimi zorunlu tutmak, yatırımları ciddiyetle yapmak, çalışanların gelişimine odaklanmak, esnek ve uyumlu bir yapı kurmak olarak ele alınıyor.

ŞİRKETİNİ GELİŞTİRME FİKRİ MALİYET KAYGISININ ÖNÜNE GEÇİNCE BAŞARI GELİYOR

Dijitalleşmeyi kurumsal bir strateji olarak görenler maliyet kaygısı ile değil şirketlerini geliştirmek amacıyla yapıyor. Bu nedenle şirketlerinin kâr marjı büyümesi diğer şirketlere kıyasla yüzde 17 daha fazla.

ÇALIŞANLARININ BECERİLERİNİ GELİŞTİRMEYİ HEDEFLİYORLAR

Sınır Tanımayanların bir diğer ortak özelliği ise yatırımlarını planlarken çalışanlarının becerilerini geliştirmeyi esas almaları ve böylece en yetenekli çalışanlarını elde tutmaları. Şirket kültürlerine değişimi kodlamaları ise her tür değişime hazır olmak için şirketlerini güçlendiriyor.

“UZAKTAN VE ESNEK ÇALIŞMA MODELİNİ DENEYİMLİYORUZ”

Koronavirüs salgını nedeniyle iş dünyasının karşı karşıya kaldığı krizin yönetimini dijital dönüşüm açısından ele alan PwC Türkiye Dijital Hizmetler Lideri Oktay Aktolun şunları söyledi:

“Uzaktan ve esnek çalışma modelini benimsemek durumunda olduğumuz bir dönemi deneyimliyoruz. Bu deneyim bize şirketler için en önemli yatırımın iş gücünün dijital yetkinliklerinin geliştirilmesi olduğunu bir kez daha gösterdi.”