Hava Durumu
°C
108.097,270
0 %
6,704
-0.0134 %
7,521
0.2586 %
372,305
0.0472 %
Koronavirüs turizmi baltaladı

Koronavirüs turizmi baltaladı

Türkiye'nin 2018 ve 2019'da turizmde yakaladığı ivme, koronovirüsün etkisi ile frene basmak zorunda kaldı. Turizm için önemli olan yaz sezonu yaklaşırken rezervasyon iptalleri sektörden olumsuz sinyaller gelmesine neden oldu.

Çin'de ortaya çıkan koronovirüs salgını ülkeler arasındaki seyahati sınırladığı gibi kentleri de kendi içinde karantina altına alarak dolaşımı en aza indirdi. Artık insanlar kalabalık yerlere gitmek istemiyor kendi güvenli alanları olan evlerinden çok çıkmama eğilimi taşıyor. Hal böyle olunca da turizm durma noktasına geldi. Hatta seyahat firmaları, hava yolları şirketleri ekonomik açıdan büyük sıkıntılara girdi.

SALGIN TURİZM SEKTÖRÜNÜ ETKİLEDİ

Koronavirüs kaynaklı olarak insanların temastan kaçınması ve havayolu trafiğindeki azalışla birlikte salgın turizm sektörünü de etkilemeye başladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy: 2020'de 58 milyon turist, 40 milyar dolardan fazla gelir hedefliyoruz

BAKAN ERSOY, AÇIKLAMA YAPTI

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, koronovirüs olduğunu açıklandığı ilk vakayı bildirirken sezanın 15 nisan'da başlayacağını ve önceliklerinin turist girişi olmadığını anlattı. Ersoy ayrıca zincir otellerin ise aynı bölgedeki otellerinden sadece birini açacağını belirtti.

Bakan Ersoy'dan Antalya'da dünyaya örnek iki halk plajı müjdesi

TÜRKİYE TURİZM SEKTÖRÜ DE OLUMSUZ ETKİLENDİ

Turizm sektörünün çatı derneklerinin oluşturduğu Turizm İstişare Kurulu, koronavirüsün yayılması sürecinden Türkiye turizm sektörünün de olumsuz biçimde etkilenmeye başladığını, ileri tarihli rezervasyon iptallerinin ciddi boyuta ulaştığını duyurdu. Türkiye'nin turizm gelirlerinin yüzde 70'ni yüksek yaz sezonu oluşturuyor.

TURİZMCİLER DESTEK TALEP ETTİ

Turizmciler sektörün olumsuz süreçten sektörün daha az etkilenmesi için SGK, KDV, muhtasar gibi ödemelerin ertelenmesi, kredi taksitlerinin ötelenmesini de içeren eylem planı talebinde bulunurken; Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sektörel desteklerle ilgili bir hafta içinde bir açıklama yapılacağını duyurdu.

İSTİHDAM VE DÖVİZ GİRİŞİ KAYNAĞI SEKTÖR TEDİRGİN

Turizm gelirleri Türkiye ekonomisi açısından döviz girdisi sağlamasının yanı sıra istihdam piyasası ve dolaylı olarak desteklediği gıda ve havacılık gibi sektör etkileri açısından da önemli.