Hava Durumu
°C
110.021,830
0.4426 %
6,765
0.1851 %
7,631
-0.3486 %
366,799
-1.4336 %
Koronavirüs, Çin ve Asya-Pasifik ülkeleri için yüksek risk taşıyor

Koronavirüs, Çin ve Asya-Pasifik ülkeleri için yüksek risk taşıyor

Küresel ekonominin tedirgin olduğu günümüzde bir kredi derecelendirme kuruluşu daha açıklama yaptı ve Standard&Poor’s (S&P), koronavirüs salgının küresel kredi koşullarını gölgelediğini bildirdi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s'un (S&P) “Koronavirüs kredi koşullarını gölgeliyor” başlıklı raporunda, salgının Asya-Pasifik ülkeleri ve özellikle Çin için “yüksek risk” olarak değerlendirildiği belirtildi. 

"ÇİN'İN EKONOMİK BÜYÜMESİ DÜŞECEK"

S&P raporunda, Çin’in bu yılın sonunda ekonomik büyümesinin 0,7 puan daha düşük gerçekleşerek yüzde 5,0 seviyesinde olmasının beklendiği kaydedildi.

"VİRÜSÜN KISA VADEDE OLUMSUZ ETKİLERİ VAR"

Raporda, Çin ve dünyanın ekonomik büyümesi üzerinde salgının kısa vadeli olumsuz etkilerinin görülmesinin beklendiği ifade edildi.

"ÇİN İLE İLİŞKİSİ OLAN BAŞKA ÜLKELER DE ETKİLENECEK"

S&P raporunda, Avustralya ekonomisinin de görece salgının merkez üssü Çin’e olan uzaklığına rağmen, emtia, turizm ve eğitim alanlarında Çin ile olan ilişkisi nedeniyle olumsuz etkilenebileceği kaydedildi.

MART AYINDA SALGININ KONTROL ALTINA ALINMASI BEKLENİYOR

Raporda ayrıca virüs salgının mart ayında kontrol altına alınmasının beklendiği, öte yandan salgının beklenenden daha hızlı ve daha geniş bir alana yayılması halinde bunun insan hayatı açısından ve ekonomik açıdan maliyetinin artabileceği belirtildi.

"DÜNYADAKİ DİĞER ÜLKELERDE DE SINIRLI DA OLSA BÜYÜME DÜŞEBİLİR"

Raporda, salgınının ABD ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin ise sınırlı olmasının beklendiği, yıl sonunda ABD’nin ekonomik büyümesinin sadece 0,1 puan azalabileceği belirtildi.

S&P raporunda salgının Avrupa ekonomisi üzerindeki etkilerinin de sınırlı olmasının beklendiği, bu yılın sonunda Avrupa’da büyümenin yüzde 0,1-0,2 puan daha düşük gerçekleşebileceğini kaydedildi.