Hava Durumu
°C
1.034,400
0 %
7,259
0.4136 %
8,611
-0.022 %
483,508
0.851 %
Kazdağları'nda altın aramaya karşı çevre eylemi bir yaşında

Kazdağları'nda altın aramaya karşı çevre eylemi bir yaşında

Çanakkale'nin Kazdağları'nda altın araması yapan firmaya karşı, siyanür kullanarak çevreyi kirlettiği için başlayan protestolar devam ediyor. Bu kez de Kazdağları’ndaki ekolojik felakete karşı çıkan çevrecilerin, yıldönümü kutlamaları engellendi.

Çanakkale’nin Kazdağları bölgesinde, altın madeni aranması amacı ile siyanür sızıntıları doğayı kirletiyordu. Halkın, ekolojik bir felakete karşı çıkmasına, çevreci örgütlerin destek vermesi bir kampanyaya dönüştü. 26 Temmuz Pazar günü bu çevreci protesto ve kampanyanın ilk yıldönümünü kutlayacaktı. Çevrecilerin altın aramaya karşı başlattığı kampanyanın yıldönümü kutlamaları aktivistlerin tutuklanmasıyla sonuçlandı.

AVRUPA YEŞİL PARTİSİ, ÇEVRECİLERE DESTEK VERDİ

Avrupa Yeşil Partisi Eş Başkanı Evelyne Huytebroeck, Kazdağları direnişine sahip çıkarak dün bir basın toplantısı düzenleyerek konu ile ilgili şu yorumu yaptı:

“Barışçıl toplantı haklarına saygı duyulmalı ve korunmalıdır. Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte Türkiye'deki çevrenin savunulması konusunda ön planda olan Yeşil Sol Parti'yi tam olarak destekliyoruz. Siyanür sızıntısından kaynaklanan kirliliğin zarar görmesini önlemek için gerekli çevresel standartlar olmadan altın madeninin açılmasına karşı protestoları, ekolojik ve insani bir felaketi önlemek için kritik öneme sahiptir.

EKOLOJİYİ TEHDİT EDEN FALİYETLERE FİNANS SAĞLAMAMALI

Elden çıkarma kavramına uygun olarak, Avrupa Birliği'ndeki bankalar ve finans kurumları bu tür madencilik şirketlerinin ve projelerinin finansmanını durdurmalıdır. ”

Fotoğraf: AA