Hava Durumu
°C
115.748,470
-0.9916 %
6,864
0.0685 %
7,722
-0.0776 %
391,812
-0.0823 %
Kaçak katta manzaradan para kazanan girişimciye mühür dayanmıyor

Kaçak katta manzaradan para kazanan girişimciye mühür dayanmıyor

Eminönü'nde tarihi hanın terasına kaçak olarak yerleşen ve fotoğraf çekimine tarife koyan kurnaz girişimci, zabıtanın mühürlerine aldırmadan manzaradan para kazanmaya devam ediyor.

Mahmutpaşa’daki tarihi Valide Han’ın terasındaki kaçak yapıdan Boğaz manzaralı fotoğraf çektiren turistlerden konsepte göre 100 ile 1.000 lira arası para alan Hakan Erbak “Kaçak bir iş yapmıyoruz.” dedi. Fatih Belediyesi ise kaçak yapının 5 defa mühürlendiğini ancak mührün kırıldığını belirtti.

ÇATI ÖNCE YIKILDI

Hürriyet Gazetesi''ne konu olan habere göre İstanbul’da 1.500 yıllık tarihiyle ayakta kalan en eski yapılardan biri olan Eirene Kulesi’nin bitişiğinde bulunan Büyük Valide Han ve Sağır Han’ın çatısındaki 5 kaçak yapı geçen ay yıkıldı.

ESKİDEN ÇATIDA ÜCRETSİZ FOTOĞRAF ÇEKİLİYORDU

Bu yıkım olaylarına kadar birbirine bitişik olan iki hanın çatısı turistlerin uğrak yeriydi. Boğaz manzarasını görmek isteyen turistler ücretsiz olarak hanın çatısında fotoğraf çektirebiliyordu.

ÇATI YIKILINCA MOLOZ YIĞINLARI İLE KALDI

İşyerlerinin yıkılmasının ardından hanın çatısında herhangi bir restorasyon işlemi yapılmadı. Yıkılan işyerlerinin molozlarının ise aradan geçen zamana rağmen temizlenmedi.

HAN ESNAFI ŞİKAYETÇİ

Bu süreçte, iddiaya göre Hakan Erbak, bir turizm şirketi adıyla, yıkılması beklenen yapının çatısını kiraladı. Yapının, Valide Han tarafındaki girişine bir masa ve bir sandalye koyarak Boğaz manzarasına karşı fotoğraf çektirmek isteyen turistlerden kişi başı 100 lira almaya başladı. Han esnafı, defalarca belediyeye şikâyet ettikleri Erbak’ın bu yolla günde 3 bin liraya yakın para kazandığını iddia ediyor.

GÜNDE 3 BİN LİRA KAZANIYOR DİYORLAR

Erbak’ın hazırladığı fiyat listesi ise şöyle; Halı konsepti 100 lira, videografi paketi 1.000 lira, gelin-damat prodüksiyon hizmeti 750 lira, film-reklam-katalog çekimi 4 bin 500 lira. İkramlar ise ücretsiz.

ÜCRETSİZ FOTOĞRAF ÇEKENLERE MEKAN YASAK

“Girişimci” Erbak, tarihi hanın üzerinde ücret ödemeden manzara fotoğrafı çekmek isteyen turistlere ise engel oluyor.

“MARTILARI YEM VERİP FONDA UÇMASINI SAĞLIYOR”

Erbak yaptığı açıklamada “Burası yasal bir yer. Parayı ödeyene fiş veriyoruz. Kart ile ödeme de yapılabiliyor. Kaçak bir yer değil, kaçak bir iş yapmıyoruz” dedi. Fotoğraf çektirmek için 300 lira veren üç turist ise “Manzara çok güzel. Görevliler martılara yem veriyor. Bu nedenle martılar üzerimizden uçuyor. Biz de Boğaz manzarasına karşı fotoğraf çekiyoruz.” dedi.

"VERGİMİ ÖDÜYORUM"

Parayla selfie çekilen kaçak yapının sahibi, Harun Reşit Göktaş yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Ben burayı bütün insanların gelip bir soluk alabileceği, aynı zamanda kültür, sanat ve eğitim faaliyetlerinin yapıldığı bir yer olarak düzenledim ve 3,5 yıl işlettim. Ruhsat vermediler. Onlarca kez usulsüz mühürleme yaptılar. Şimdi bir prodüksiyon şirketi olarak burada vergi ödeyerek bu işi yapıyoruz, yine belediye engel oluyor. Soruyorum, bu çevrede vergi veren kaç işyeri var? Kaçının ruhsatı var?”

HABERİ GÖREN VATANDAŞ DA DAHA ÖNCEKİ ŞİKAYETLERİNİ DİLE GETİRDİ

Yayınımız sonrasında vatandaşın da yapıdan duyduğu rahatsızlığı yetkili mercilere dile getirdiğini ama olumsuz yanıt aldıklarını paylaşan mesajlar geliyor.