Hava Durumu
°C
117.491,470
-0.7662 %
6,866
0.0889 %
7,808
0.3083 %
396,592
-0.2389 %
İstanbul'un toplu taşıma araçları üçte bir oranında yolcu alabilecek

İstanbul'un toplu taşıma araçları üçte bir oranında yolcu alabilecek

Koronavirüs salgınının normalleşme sürecine girildiği günümüzde, İstanbul'da toplu taşıma araçlarının, üçte bir oranında ayakta yolcu alabileceği açıklandı.

İl Hıfzıssıhha Kurulu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya başkanlığında toplanarak, koronavirüs pandemisiyle mücadele çalışmaları kapsamında yeni normal dönemde İstanbul’da alınması gereken önlemlerle ilgili görüş ve öneriler değerlendirildi.

Kurul, toplu taşıma araçlarının, üçte bir oranından ayakta yolcu alabilmesi kararlaştırıldı.

KURALA RAĞMEN, ARAÇLARA ISRARLA BİNENLER İHBAR EDİLECEK

Ayrıca, ayakta yolcuların yakın temasını engellemek için araç zemininde etiket uygulaması yapılmasına, araç kapasitesinin dolması halinde sürücü tarafından yolcu alınmamasına, ısrarla binmek isteyen olması halinde araç hareket ettirilmeden sürücü tarafından kolluk kuvvetlerine bildirimde bulunulmasına karar verildi.

AYAKTA YOLCU ALINACAK

Metro ve raylı sistem araçlarının; oturan koltukların tamamı ve ayakta yolcu kapasitesinin yüzde 50’si kadar, şehir hatları vapurları ve deniz motorlarının ise oturan yolcu kapasitesi kadar ayakta yolcu alabileceği belirtildi.

Kararda ayrıca şu ifadelere yer verildi:

"Araçlara yolcu binişlerinde; maskesiz yolcu alınmamasına, tüm araçlarda sıvı el dezenfektanı bulundurulmasına, araçların her gün sefer öncesi ve gerekli hallerde sefer aralarında dezenfekte edilmesine, duraklarda sosyal mesafenin muhafazası amacıyla işaretleme yapılmasına, belirtilen tedbirlere ve kurallara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. Maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir."