Hava Durumu
°C
89.510,880
0.4779 %
6,629
-1.101 %
7,240
-1.6009 %
342,445
-0.2069 %
İsrail'in ihracatını engellemesi Filistin ekonomisine darbe vurdu

İsrail'in ihracatını engellemesi Filistin ekonomisine darbe vurdu

İsrail'in Filistin tarım ürünlerinin ihracatını engelleme kararının ardından işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan birçok şirket ve çiftlik kapanma tehlikesi yaşıyor.

İsrail yönetiminin söz konusu kararından geri adım atmaması durumunda kapanma riskiyle karşı karşıya olan çiftliklerden biri de Batı Şeria'daki Ebu Hizran Şifalı Otlar Çiftliği. Yılda yaklaşık 30 ton şifalı bitkinin yetiştirildiği çiftlik, bunları Avrupa ve Körfez ülkelerine pazarlıyor.

"BU SEZON ZARAR OLACAK"

Ebu Hizran Çiftliği Müdürü Muhammed Dragma, ftlikte özel olarak paketlenen ve soğutucularda saklanan 16 çeşit şifalı ot olduğunu aktararak, "Ürünlerimizin bekleme süresi en fazla 16 gün. Şifalı bitkilerin tamamı yurt dışına ihraç ediliyordu. İsrail'in aldığı bu karar, ürünlerin ziyan olacağı ve çöpe atılacağı anlamına geliyor." dedi.

İsrail'in ihracatını engellemesi Filistin ekonomisine darbe vurdu

"İSRAİL ŞİRKETLERİ YASAĞI KULLANIYOR"

Filistin hurması ticareti yapan Hassad Şirketi Müdürü Annan Devas ise sınır kapılarını kontrol eden İsrail yönetiminin Filistinli tüccarların önünü kestiğini söyledi.

Filistin tarımının, üretimdeki genişlemeyi sınırlayan, su ve böcek ilaçlarının kontrolünü elinde bulunduran İsrail politikaları nedeniyle ciddi risklerle karşı karşıya olduğuna işaret eden Devas, "İsrail'in yasağı sürdürmesi Filistinli şirketlerin dış pazarda zarara uğraması tehlikesini doğuruyor." dedi.

"MÜŞTERİLERİMİZİ KAYBEDECEĞİZ"

Devas, başta Türkiye, Endonezya, Avrupa ülkeleri ve ABD olmak üzere pek çok ülkede yabancı şirketlerle sözleşmeleri olduğunu ancak ihracat yasağının devam etmesi halinde tüm bu müşterilerini kaybedeceklerini söyledi.

İsrail şirketlerinin Filistin ürünlerinin ihracatının yasaklanması kararını lehlerine çevirmek için kendilerini alternatif olarak gösterdiğini vurgulayan Devas, "İsrail şirketleri yasağı kullanıyor." dedi.

ULUSLARARASI KURUMLAR BASKI YAPACAKLAR

Filistin Ticaret Merkezi Başkanı Arafat Usfur ise birçok uluslararası kurumun söz konusu kararın yürütmesini durdurması için İsrail yönetimine baskı yapmaya hazırlandığını ifade etti.

“FİLİSTİN EKONOMİSİ İÇİN BİR YIKIM OLABİLİR”

Usfur, şunları kaydetti: "Yasağa karşı İsrail mahkemelerinde dava açmaya hazırlanıyoruz ancak biraz zamana ihtiyacımız var. Bu durum çok tehlikeli ve Filistin ekonomisinde yıkıma neden olabilir. Ramazan ayına yaklaşıyoruz ve normalde bu dönemde dış pazara hurma ihracatının başlaması gerekiyor."

BEKLEME SÜRESİ KISA OLAN ÜRÜNLERDE SIKINTI DAHA FAZLA

İhracatı gerçekleştirilemediği için depolarda bekletilen ürünlerin her geçen gün arttığını aktaran Usfur, "Uzun süre bekletilmesi mümkün olmayan şifalı bitki, sebze ve meyve yetiştiricilerinden büyük zarara uğrayacakları yönünde şikayetler alıyoruz." ifadesini kullandı.

Usfur, "Tarım ihracatı Filistin ekonomisinin belkemiğini oluşturuyor." dedi.

YILLIK İHRACAT KÜRESEL PAZARA 170 MİLYON DOLAR

Filistin Ekonomi Bakanlığı, 8 Şubat'ta İsrail'in Batı Şeria'dan tarım ürünlerinin ihracatını engellediğini açıklamıştı. Filistin Ticaret Merkezi Başkanı Usfur son olarak Filistin'in İsrail pazarına yıllık 56 milyon dolar, küresel pazara ise 170 milyon dolar değerinde tarım ihracatı yaptığını kaydetti.