Hava Durumu
°C
89.510,880
0.4779 %
6,613
-1.3278 %
7,228
-1.7627 %
342,017
-0.3316 %
İspanya, ABD'li dev şirketlere karşı vergi hamlesi yaptı

İspanya, ABD'li dev şirketlere karşı vergi hamlesi yaptı

İspanya, ABD'li dev şirketlere vergi getirmeye hazırlanıyor. Hazırlanan yasa tasarısına göre, söz konusu şirketlerden yüzde 3 oranında vergi alınması söz konusu.

ABD ile Avrupa arasında yaşanan dijital vergi savaşı yeni bir boyut kazandı. İspanya'da sol koalisyon hükümeti; Google, Apple, Facebook, Amazon, Instagram gibi ABD'li dev internet şirketlerine vergi getirilmesi için harekete geçti.

İspanya'dan ABD'li dev şirketlere karşı vergi hamlesi

ABD'Lİ DEV ŞİRKETLERDEN VERGİ ALINACAK

Meclise gönderilen yasa tasarısında, küresel ölçekte en düşük ciroları 750 milyon euro, İspanya içinde ise 3 milyon euro olan internet şirketlerinden İspanya'da elde ettiği gelir üzerinden yüzde 3 vergi alınması öngörülüyor.

Maliye Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Maria Jesus Montero, söz konusu verginin, "mevcut ekonomik gerçekliğe uyum sağlayan, daha adil bir vergi sisteminde ilerleme yolunda atılmış bir adım olduğunu" söyledi.

HEDEF YILDA 850 MİLYON EURO GELİR

İspanya hükümeti, söz konusu yeni vergiyle yılda 850 milyon euro gelir elde etmeyi hedefliyor. Google, Amazon, Apple ve Facebook 2017'de İspanya'da Maliye'ye sadece 24 milyon euro ödemişti.

İspanya'dan ABD'li dev şirketlere karşı vergi hamlesi

AVRUPALI DİJİTAL VERGİYE GOOGLE VERGİSİ DİYOR

Avrupa kamuoyunda "Google vergisi" olarak adlandırılan dijital verginin, İspanyol meclisinde sonbaharda kabul edilmesi bekleniyor.

ABD-AVRUPA HATTINDA DİJİTAL VERGİ SAVAŞI

Diğer yandan son birkaç yılda İtalya, Almanya, Fransa ve Macaristan'da da benzer vergi kararları alınırken, buna tepki gösteren ABD yönetimi, uygulamaya geçilmesi halinde Avrupa ithalatına yüzde 25 gümrük vergisi getirme tehdidinde bulunuyor.

"VERGİ KARARINI AMERİKALILARA İLETTİK"

Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya, "Dijital aktivitelere vergi getirme arzumuzu Amerikalı meslektaşlarımıza ilettik. Adalet ve eşitlik açısından bizim için önemli bir mevzu." dedi.

Laya, dijital vergiden dolayı ABD ile sorun yaşayan Fransa'nın yüzde 3'lük vergi oranını değiştirmediğini, sadece uygulanmasını yıl sonuna kadar ertelediğini söyledi.