Hava Durumu
°C
114.808,560
0 %
6,865
0.048 %
7,782
0.2692 %
398,229
0.3199 %
İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi ekimde 50,3

İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi ekimde 50,3

Türkiye imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen İSO Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, mevsimsel etkilerden arındırılmış verilere göre, ekimde eylül ayına göre değişim göstermeyerek 50,3 düzeyinde gerçekleşti.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi'nin ekim ayı sonuçları açıklandı.

ENDEKS EKİMDE SINIRLI BİR İYİLEŞME GÖSTERDİ

Eşik değer olan 50'nin üzerinde ölçülen endeks, Türk imalat ihracatçılarının talep koşullarında sınırlı bir iyileşmeye işaret etti. Ekim ayında ihracat iklimindeki iyileşme, eylüldeki ile aynı düzeyde ve son 6,5 yılın en düşük hızında gerçekleşti.

ALMANYA VE BİRLEŞİK KRALLIK'TA EKONOMİK AKTİVİTE HAFİF DÜŞTÜ

Türk imalat sektörü ihracatının yaklaşık yüzde 17'sini oluşturan Almanya ve Birleşik Krallık'ta eylül ayında olduğu gibi ekimde de ekonomik aktivite hafif düşüş kaydetti.

İTALYA VE İSPANYA’DA DA ILIMLI BÜYÜDÜ

İtalya ve İspanya gibi diğer bazı Avrupa ülkelerinde ise ılımlı büyümenin devam ettiği gözlendi.

FRANSA’DA ÜRETİM ARTIŞI VAR

Güçlü ve önceki aya kıyasla daha yüksek oranda üretim artışı sağlayan Fransa görece sağlıklı bir görünüm sergilerken, bu durum kısmen imalat sanayi üretiminin büyüme bölgesine geçmesinden kaynaklandı.

ÜRETİMİ AZALAN ÜLKELER

Diğer ülkelerde imalat sektörünün durumu daha az umut verici oldu. Hollanda, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Avusturya'da üretim azalma kaydetti.

ABD’DE ILIMLI İYİLEŞME

ABD'de ekonomik aktivitenin genel olarak önceki aydakine yakın düzeyde büyümesiyle ekim ayında da talep koşulları ılımlı iyileşme gösterdi. Bununla birlikte büyüme ivmesi yaklaşık son 3,5 yılın en zayıf düzeyinde kaldı.

ÇİN'DE BÜYÜME HIZI SON 6 AYIN EN YÜKSEK DÜZEYİNDE

Daha pozitif performans sergileyen ülkeler arasında ise Çin ve Rusya yer aldı. İmalat sektöründe yaklaşık son 3 yılın en güçlü üretim artışını kaydeden Çin'de büyüme hızı son 6 ayın en yüksek düzeyine ulaştı.

RUSYA’DA ARTIŞ YAŞANDI

Rusya'da ise ekonomik aktivite güçlü şekilde ve mart ayından beri gözlenen en yüksek oranda arttı.

SUUDİ ARABİSTAN’DAN TALEP ARTIŞI

Ekonomik aktivitedeki genişlemenin son 22 ayın en yüksek hızına ulaştığı Suudi Arabistan, talepteki artışın temel kaynağı olmaya devam etti.

NİJERYA VE UGANDA'DA ÜRETİM BÜYÜMESİ GÜÇLÜ

Türk imalat sektörü ihracatının çok sınırlı bir bölümünü oluşturan Nijerya ve Uganda olmak üzere bazı Sahraaltı Afrika ekonomilerinde de güçlü üretim büyümesi kaydedildi.