Hava Durumu
°C
1.060,590
2.5319 %
7,291
0.859 %
8,533
-0.9265 %
477,149
-0.4753 %
İş dünyası yerli otomobili ‘kabuğumuzu kırmak’ olarak nitelendirdi

İş dünyası yerli otomobili ‘kabuğumuzu kırmak’ olarak nitelendirdi

ASRİAD Genel Başkanı Danışman, yerli otomobil üretiminde ilk modelin tanıtım aşamasına gelinmiş olmasını, 'sanayi üretimi konusunda ülkemizin bir kabuğu daha kırarak yeni bir aşamaya geçmek' olarak değerlendirdi.

ASRİAD (Asrın İşadamları Derneği Genel Başkanı) Adnan Danışman, yerli otomobil konusunun ülkemizin kadim bir meselesi olduğunu ifade ederken, hem uçak hem de otomobil konusunda üretim atağına geçen Türkiye’nin bir kısım metotlarla maalesef sadece tüketici olmak durumunda bırakıldığını söyledi.

Danışman, ortaya konan iradenin ülkemizin yeni rekabet atmosferine uygun olarak yerli bir otomobil ile dünya piyasasına çıkma kararlılığı sonucunu doğurduğunun altını çizdi.

“CİDDİ BİR STRATEJİK KONUM VE EKONOMİK İMKAN”

Danışman, eğer ilk girişimlerin engellenmemiş olması durumunda bugün halen geliştirilerek üretim mekanizmasına devam ediliyor olacağını ve çok ciddi bir stratejik konum ve ekonomik imkan üretilmiş olacağının altını çizdi.

Ülkemizin otomotiv sanayiinin çok ciddi bir yan sanayi faaliyeti yapmakta olduğunu ancak çok büyük bir fason üretim dünyası gibi çalışmakta olduğumuzu belirten Adnan Danışman, buna karşın katma değeri ve marka avantajını kullanamadığımızı söyledi.

“YERLİ OTOMOBİL ASLAN PAYINI ALABİLİR”

Danışman, ülkemizden yaklaşık 22 milyar dolar seviyelerinde otomotiv sanayii ihracatı söz konusu olduğunu ve bu rakamdan yerli otomobilin aslan payını alabileceğini sözlerine ekledi.

“YERLİ OTOMOBİL YENİ UFUK DEMEKTİR.”

Danışman, “Yerli otomobil, yeni rekabet şartlarına uygun olarak hibrit otomobil teknolojisi ile üretilecektir. İnanıyoruz ki ülkemizin ufku için, içine sıkıştırıldığımız bir kısım kabukların kırılması anlamında ciddi bir sonuç doğuracak ve sanayicimiz için de girişimcimiz için de tüm halkımız için de bir yepyeni bir ufuk olacaktır.” görüşünü paylaştı.