Hava Durumu
°C
105.359,760
0 %
6,817
0.0778 %
7,563
0.2066 %
376,994
0.1503 %
İran, Saudi Aramco'ya yönelik saldırıda suçlanmasına tepki gösterdi

İran, Saudi Aramco'ya yönelik saldırıda suçlanmasına tepki gösterdi

Suudi Arabistan petrol rafinerisine havadan yapılan saldırılar endişe yaratmış, petrol üretimi durmuş, fiyatlar yükselmişti. Saldırıyı Yemen'li Husiler'in üstlenmesine rağmen ABD başta olmak üzere İngiltere, Fransa ve Almanya İran'ı hedef göstermiş, yapılan eylemi 'savaş nedeni' olarak ilan etmişlerdi.

İranlı yetkililer o gün de bugün de saldırıyı yapmadıklarını açıklıyor.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İngiltere, Fransa ve Almanya'nın Saudi Aramco'ya yönelik saldırıdan İran'ı sorumlu tutmasına ilişkin tavıra ''Şimdiye kadar gördüğüm en sorumsuzca açıklamaydı." diyerek karşılık verdi.

Zarif, BM Genel Merkezi'nde Astana Formatı'nda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya geldi. 

"KOMİTENİN TOPLANMASINI BEKLİYORUZ"

Suriye Anayasa Komitesinin Cenevre'de ne zaman toplanacağına ilişkin soru üzerine Zarif, ''BM Genel Sekreteri (Antonio Guterres) ve BM Suriye Özel Temsilcisi'nin (Geir Pedersen) komiteyi toplamasını bekliyoruz. Komitenin oluşturulmasında olduğu gibi bundan sonraki süreçte de yardım edeceğiz.'' dedi.

"TRUMP YÖNETİMİ İLE GÖRÜŞMEYECEĞİZ"

Zarif, ABD Başkanı Donald Trump yönetimi ile görüşüp görüşmeyecekleri sorusuna ise  olumsuz yanıtını verdi.

İngiltere, Fransa ve Almanya'nın Suudi Arabistan'ın petrol tesislerine yönelik saldırıdan İran'ı sorumlu tuttuklarına ilişkin açıklamaları hatırlatılan Zarif, ''Şimdiye kadar gördüğüm en sorumsuzca açıklamaydı. İran'ı suçluyorlar çünkü suçlayacak başka hiç kimseyi bulamadılar.'' ifadesini kullandı.