Hava Durumu
°C
122.540,220
0 %
5,933
-0.0471 %
6,556
-0.1599 %
297,389
-0.2836 %
İran, riyalden 4 sıfır atmaya hazırlanıyor

İran, riyalden 4 sıfır atmaya hazırlanıyor

İran, ABD'nin yaptırımları karşısında siyasal ve özellikle de ekonomik açıdan bir darboğaza girdi. Olayların en başından bu yana güçlü duruşunu sürdürmek çabası ile hareket eden İran, parası üzerinde bir hamle yaparak toparlanma sürecine girmek istiyor.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından gerçekleştirilen hükümet toplantısında, Merkez Bankası'nın İran milli parasından 4 sıfır atma teklifinin kabul edildiği duyuruldu.

YENİ BARA BİRİMİ TÜMEN OLACAK

İran milli parasından 4 sıfırın çıkartılması ve para biriminin tümen olarak değiştirilmesi ile milli paranın değer kazanacağı belirtilirken, pazar günü gerçekleştirilecek kabine toplantısında konunun daha ayrıntılı inceleneceği açıklandı.

HALK "RİYAL" YERİNE ZATEN "TÜMEN" DİYORDU

İran'ın resmi para birimi Riyal idi. Ancak halk kendi arasında İran parasını Farsça'da "bin" anlamına gelen "Tümen" olarak kullanıyordu. Uluslararası ilişkilerde sorun olan bu iki isim kullanılması durumu da "Tümen"in resmileştirilmesi ile ortadan kaldırılmış olacak.

DOLAR KURU GEÇEN SENE 42 BİNE SABİTLENMİŞTİ

Geçen yıl 1 ABD dolarının değeri 100 bin riyal seviyesini aşmış, resmi olmayan dolar/riyal kuru 102 bin seviyesini aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştü.

Bir günlük değer kaybının yüzde 12,5 olduğu piyasalarda dalgalanmayı önlemek isteyen Tahran yönetimi, nisan ayında kuru 42 bin seviyesinde sabitleyerek, karaborsada döviz işlemi yapanlara yönelik sert tedbirler alınacağını açıklamıştı.