Hava Durumu
°C
117.741,100
-0.5553 %
6,855
-0.1252 %
7,823
-0.0434 %
399,190
-0.0528 %
İran, IMF'den yardım istedi

İran, IMF'den yardım istedi

IMF koronovirüsle mücadele etmek için ülkelere 50 milyar dolarlık bir bütçe ayırdığını ilan etmişti. İran'da bu ilana yanıt olarak bu bütçeden 5 milyar dolar talep etti.

İran Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) koronavirüsle mücadelede kullanılmak üzere 5 milyar dolar kredi talep ettiklerini açıkladı.

IMF BAŞKANI GEORGIEVA'YA MEKTUP YAZILDI

İran Merkez Bankası Başkanı Himmeti, Instagram hesabından yaptığı açıklamada, IMF'nin salgın ile mücadele eden ülkelere ayırdığı 50 milyar dolarlık yardım paketinden faydalanmak için IMF Başkanı Kristalina Georgieva'ya bir mektup yazdığını duyurdu.

IMF Başkanı Georgieva'nın, "Kimse finansal kaynak eksikliği nedeniyle hayatını kaybetmemeli." şeklindeki açıklamasını hatırlatan Himmeti, İran'ın bütün eyaletlerinde görülen salgınla mücadele için ekonomik desteğe ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

"IMF TARİHİN DOĞRU TARAFINDA YER ALMALI"

Öte yandan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de Twitter hesabından paylaştığı mesajında, IMF'nin, İran Merkez Bankası tarafından talep edilen kredi miktarını bir an önce sağlaması gerektiğini belirtti.