Hava Durumu
°C
114.808,560
-0.8506 %
6,865
0.0524 %
7,770
0.1146 %
397,547
0.1481 %
İran'da benzine yapılan yüzde 300 zam halkı sokağa döktü

İran'da benzine yapılan yüzde 300 zam halkı sokağa döktü

İran'da yaşanan ekonomik sıkıntıların ardından gelen benzin zammını protesto etmek için cuma günü düzenlenen gösterilerde yaklaşık 1.000 kişi gözaltına alındı. İnternete erişim engellendi. Gösteriler devam ediyor.

ABD’nin ekonomik ambargoları nedeni ile dünya ülkeleri ile ticareti kesilen İran ekonomisi zor günler yaşıyordu. Ülkenin en zengin kaynağı olan benzine yapılan yüzde 300 civarındaki orantısız zam halkın sabrını taşırarak sokağa çıkmasına neden oldu. Sert yaptırımları ile tanınan İran hükümeti protestolara aynı karşılığı verdi.

BENZİN İSTASYONLARI ATEŞE VERİLDİ

Sincar'da benzin istasyonlarının ateşe verilmesi olayları körükledi ve 1.000 kişi gözaltına alındı. Tahran'a giriş ve çıkışlar kapatıldı.

İNTERNET ERİŞİMİ KAPANDI

Sosyal medya üzerinden örgütlenmenin önüne geçmek için halkın internete erişimini engelledi. Ölü ve yaralılar var. Olayda protestocular ve olaylara müdahale eden güvenlik güçlerinden  ölü ve yanalılar var ancak sayısı hakkında resmi bir açıklama yapılmıyor.

GÖZTERİCİLER BANKA VE DÜKKANLARI ATEŞİ VERDİ

Fars Haber Ajansı'na göre, Tahran, Tebriz, Meşhed, Ahvaz, İsfahan, Yezd, Kirman ve Kereç başta olmak üzere ülke genelinde 1.080 noktada gösteri düzenlendi. Gösteriler kapsamında 100'den fazla banka ve 50'den fazla dükkanın ateşe verildiği öne sürülen olaylarda, yaklaşık 1.000 eylemci emniyet güçleri tarafından gözaltına alındı.

ÖĞRENCİLER DE PROTESTOLARA KATILDI

Öte yandan, İranlı Öğrenciler Haber Ajansı'na (ISNA) göre, Tebriz Üniversitesi kampüsünde toplanan yüzlerce öğrenci gösteri düzenleyerek benzin zammını protesto etti.  Öğrenciler sloganlarla ülkedeki ekonomik sorunlar ve yolsuzlukları eleştirirken, "Zamma hayır" pankartları taşıdı.

TAHRAN’DA KEPENKLER KAPALI

Ayrıca başkent Tahran'ın önde gelen ticaret merkezlerinden Tahran Büyük Çarşısı'nda bazı esnaf bugün de kepenklerini açmadı. İranlı İşçiler Haber Ajansı'na (ILNA) konuşan Tahran Çarşısı Esnaf Birliği Başkanı Ahmed Kerimi İsfahani, piyasanın güvenlik ve istikrarı sağlanmadan kepenklerini açmayacaklarını söyledi.

BENZİN ZAMMININ EVRELERİ

İran Ulusal Petrol Ürünleri Dağıtım Şirketinin daha önce yaptığı açıklamaya göre, devlet tarafından sübvanse edilen benzinin litresi, aylık 60 litreye kadar bin tümenden (50 kuruş) bin 500 tümene (75 kuruş) yükseltilmişti. Araç başına bir ay içinde 60 litreden fazla benzin alınması halinde benzinin litre fiyatı 3 bin tümene (1,5 lira) çıkartılmıştı.