Hava Durumu
°C
105.520,470
0.1525 %
6,820
0.1262 %
7,566
0.2477 %
379,237
0.7462 %
İpekçi Ailesi sinema işletmeciliğinin ilk temsilcisi oldu

İpekçi Ailesi sinema işletmeciliğinin ilk temsilcisi oldu

İpekçi Ailesi fertleri, girişimci ruhla önce İstanbul'da bir döneme iz bırakan Elhamra Sineması'nı açtı. Ardından ikinci sinema salonu olan Melek Sineması'nı işletmeye başladı. Böylece yabancı filmler Türk izleyicisi ile buluştu. Ticari açıdan da yeni bir meslek ve istihdam alanı açılmış oldu.

Selanik'te birkaç kuşak ipek işiyle uğraşan İpekçi Ailesi'nin öyküsü daha yakın zamana ulaşıyor. Aile 1893'te göç ettiği İstanbul'da bir süre daha Selanikte yaptıkları iş olan ipek ticaretini sürdürdü.

EMİNÖNÜ'NDE SELANİK BONMARŞESİ 

Ticari girişim olarak da Eminönü'nde Selanik Bonmarşesi'ni açtı.

SİNEMA SALONU AÇTILAR

Sonra İhsan İpekçi'nin girişimiyle sinemacılığa yöneldi ve açtıkları sinema salonları ile yurtdışından getirdikleri filmleri İstanbullular ile buluşturdu.

1923'TE EL-HAMRA SİNEMASI

O dönemde hiç denenmemişi yapmak çok zordu. Cesaretli bir karar vererek 1923'te Elhamra Sineması'nı işletmeye başlayan aile, bir yıl sonra Melek sinemasını açtı.

ÖNCE MELEK AÇILDI, SONRA İSMİ "EMEK" OLDU

Melek sineması daha sonra Emek Sineması oldu. Aile, İpek Film Şirketi’ni kurarak film yapımcılığına başladı. Sinemalarla ilgili çalışmalar çeşitlenerek devam etti.

GAZETECİ ABDİ İPEKÇİ İLE AKRABA

1979 yılında İstanbul Maçka'da evinin yakınlarında arabasındayken öldürülen gazeteci Abdi İpekçi ise İhsan İpekçi'nin diğer kardeşi Süleyman Cevdet'in çocuğudur.

Ünlü modacı Cemil İpekçi de bu aileye mensup.