Hava Durumu
°C
89.552,610
0 %
6,740
0.0876 %
7,285
-0.0288 %
350,715
0.0407 %
İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, Brexit'e onay verdi

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, Brexit'e onay verdi

İngiltere'de Avrupa Birliği'nden çıkma çabaları İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth tarafından da kabul görerek onaylandı. Bu yılın sonuna kadar resmi üyelik devam edecek, bu aşamada da ticaret anlaşması müzakereleri yürütülecek.

İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya'dan oluşan Birleşik Krallık'ta, Haziran 2016'da yapılan Avrupa Birliği (AB) referandumunda yüzde 48'e karşı yüzde 52 ile Brexit kararı alınmıştı.

İngiltere'nin 31 Ocak'ta AB'den resmen ayrılmasının hukuki temelini teşkil eden tasarı, Kraliçe'nin onayıyla yasalaşarak yürürlüğe girdi.

İNGİLTERE AVRUPA BİRLİĞİ'NE VEDA AŞAMASINDA SANCILI BİR SÜREÇ GEÇİRDİ

Tasarı parlamentonun alt kanadı Avam Kamarasından hızla geçmiş, Lordlar Kamarasında ise bazı değişikliklere uğrayarak geri gönderilmişti.

Başbakan Boris Johnson, Avam Kamarasındaki çoğunluğunu kullanarak değişiklikleri iptal etmiş ve tasarıyı yeniden Lordlar Kamarasına yollamıştı.

İNGİLTERE 31 ARALIK'A KADAR AB'YE RESMEN ÜYE KALACAK

İngiltere ile AB arasında varılan Brexit anlaşmasına göre, ülke 31 Aralık'a kadar fiilen birliğin üyesi kalacak ancak siyasi karar mekanizmalarında yer almayacak.

KAPSAMLI TİCARET ANLAŞMALARI MÜZAKERESİ YÜRÜTÜLECEK

Bu geçiş döneminde taraflar kapsamlı bir serbest ticaret anlaşmasına varmak için müzakere yürütecek.

İngiltere'nin geçiş dönemini uzatmak istemesi halinde en geç haziran ayında talepte bulunması gerekecek. Ancak Johnson hükümeti, uzatma talep etmeyeceğini ve bir anlaşmaya varılsa da varılmasa da ülkeyi AB'den 31 Aralık'ta bütünüyle ayıracağını ilan etmiş bulunuyor.