Hava Durumu
°C
97.963,210
0.6567 %
5,843
-0.2679 %
6,509
-0.378 %
279,702
0.0325 %
İngiliz iş dünyası 'olağanüstü hal' uyarısı yaptı

İngiliz iş dünyası 'olağanüstü hal' uyarısı yaptı

İngiltere'nin önemli ekonomi kurumları Brexit sürecinin uzamasının verdiği zararların sona ermesi için Başbakan May'den stratejisini değiştirmesini talep ettiler.

Britanya Endüstri Konfederasyonu ve Ticaret Odaları Kongresi, Başbakan Theresa May'den bir an önce Brexit stratejisini değiştirmesini talep etti. Ekonomi kurumları, çalışanları ve ekonomiyi koruyan bir B planı oluşturulmasını önerdi.

CBI VE TUC İNGİLTERE'NİN AB'DEN ÇIKIŞININ OLAĞANÜSTÜ HALE DÖNÜŞTÜĞÜNÜ SAVUNDU

İngiltere’nin en büyük iş dünyasını temsil eden çatı kuruluşu Britanya Endüstri Konfederasyonu (CBI) ve Ticaret Odaları Kongresi (TUC), İngiltere’nin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkış sürecinin ulusal olağanüstü hale dönüştüğü uyarısında bulundu.

BREXİT STRATEJİSİ DEĞİŞMELİ

CBI ve TUC tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, İngiltere Başbakanı Theresa May'den bir an önce Brexit stratejisini değiştirmesinin talep edildiği belirtildi.

Açıklamada, İngiliz hükümetinin bir an önce “B planı” hazırlayarak 29 Mart tarihinde Avrupa Birliği'nden (AB) anlaşmasız ayrılmasının önüne geçmesi çağrısında bulunuldu.

İNGİLİZ ŞİRKETLERİ BELİRSİZLİK İÇERİSİNDE

İngiltere’de çok sayıda şirketin büyük bir belirsizlikle karşı karşıya kaldığı belirtilerek, “Ülkemiz ulusal hal ile karşı karşıya. Son günlerde verilen kararlar İngiltere’nin AB’den anlaşma olmaksızın ayrılma riskini artırdı. Şirketler ve toplum böyle bir sonuca hazır değil. Bunun oluşturacağı şok nesiller boyunca hissedilecek.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, İngiltere’nin AB’den çıkış takviminde ertelemeye ihtiyaç duyduğu, fakat bunun AB ile yeniden bir anlaşmanın sağlanmasına yetecek bir erteleme olmasının gerektiği bildirildi.

"ÇALIŞANLARI VE EKONOMİYİ KORUYAN BİR B PLANI OLMALI"

İngiltere’nin yeni bir stratejiyi ortaya koyması gerektiğine dikkati çekilerek, “Bir B planı bulunmalı. AB ile müzakere edilebilecek, parlamentonun desteğini alan, İrlanda ile açık sınır politikasının devamını sağlayan, çalışanları ve ekonomiyi koruyan bir B planı bulunmalı.” ifadeleri kullanıldı.

BREXİT KARARI 23 HAZİRAN 2016'DA ALINDI

İngiltere 23 Haziran 2016’da yapılan referanduma yüzde 48’e karşı yüzde 52 ile Brexit kararı almıştı.

29 MART 2017'DE SÜREÇ RESMEN BAŞLADI

İngiliz hükümeti 29 Mart 2017’de Lizbon Anlaşmasının üyelerin birlikten ayrılma sürecini düzenleyen 50. maddesini işleterek Brexit sürecini resmen başlatmıştı.

Avrupa Adalet Divanı aralık ayında aldığı bir kararla İngiltere’nin 50. maddenin Brexit için yürürlüğünü tek yanlı olarak iptal edebileceğine hükmetmişti.

AYRILIK İKİ KEZ PARLAMENTODA RED EDİLDİ

İngiliz hükümeti, AB ile vardığı ayrılık anlaşmasının parlamentoda iki kez ezici çoğunlukla reddedilmesinin ardından 29 Mart’ta gerçekleşmesi gereken Brexit’i 30 Haziran’a erteleme talebini AB Konseyi'ne iletmişti.

İNGİLTERE MERKEZ BANKASI MESAJLARI

İngiltere Merkez Bankası politika faizi değişmeyerek, yüzde 0,75’te kalarak "Anlaşmasız Brexit’e hazırız." mesajı verdi.

İngiltere'deki 300 şirket anlaşmasız geçiş dönemi olmadan AB’den ayrılmaya hazır.