Hava Durumu
°C
115.748,470
-0.9916 %
6,860
0.1006 %
7,728
0.3154 %
392,135
0.2046 %
İklim değişikliği Afrika'da gıdayı azaltıyor

İklim değişikliği Afrika'da gıdayı azaltıyor

Bir sivil toplum kuruluşu olan Save the Children, küresel iklim değişikliğinin olumsuz etkileri nedeniyle Doğu ve Güney Afrika’da en az 33 milyon kişinin gıda güvenliğine sahip olmadığı konusuna dikkat çekti.

Afrika'nın güneydoğusunda yaşanan kasırga ve sel felaketinde ağır hasar gören Mozambik'in Beira kentinde meydana gelen hasar havadan görüntülendi. Sivil toplum kuruluşu Save the Children tarafından, İspanya’nın başkenti Madrid’de Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı'nın düzenlenmesi nedeniyle iklim değişikliğinin Afrika’da yol açtığı sarsıcı etkilere dikkati çeken yazılı açıklama yapıldı.

1.200 KİŞİ DOĞA OLAYLARINDA HAYATINI KAYBETTİ

Açıklamada, doğal afetlerin artış gösterdiği Mozambik, Somali, Kenya, Sudan, Malavi, Etiyopya ve Zimbabve’de sadece bu yıl 1.200’den fazla kişinin sel, heyelan ve kasırga yüzünden hayatını kaybettiği belirtildi.

1 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ İKLİMSEL ŞOKLAR NEDENİYLE YERİNDEN OLDU

Afrika’nın güneyindeki sıcaklık artışlarının küresel ortalamanın iki kat üstünde olduğuna işaret edilen açıklamada, Haziran 2019 itibarıyla 7 ülkede 1 milyondan fazla kişinin iklimsel şoklar nedeniyle yerinden olduğu vurgulandı.

Açıklamada, Güney Sudan, Zimbabve, Sudan, Somali, Zambiya, Etiyopya, Malavi, Kenya, Mozambik ve Madagaskar'da 33 milyon kişinin gıda güvensizliğinin acil seviyelerde olduğu ve durumun daha da kötüleştiği uyarısı yapıldı.