Hava Durumu
°C
110.021,830
0.4426 %
6,765
0.1851 %
7,631
-0.3486 %
366,799
-1.4336 %
İkinci el araçta kapora dolandırıcılığına dikkat çekildi

İkinci el araçta kapora dolandırıcılığına dikkat çekildi

Bazı internet sitelerine 2'nci el araç için, değerinin çok altında ilan verip, aracın çok taliplisi olduğunu söyleyip, satmak için kapora şartı öne sürenler; kaporayı alıp, sonra bir daha telefonlara çıkmıyorlar. Bu olaylar artınca uzmanlar da konuya dikkat çekerek tüketicileri uyardı.

Son zamanlarda 2'nci el otomobil satışında türeyen yeni bir dolandırıcılık biçimi konusunda uzmanlar "kapora tokatçılığına" karşı uyarıyor. 

KAPORA TOKATÇILIĞI 2'NCİ EL ARAÇ SATIŞINDA DEVREYE GİRİYOR

Son dönemde internet siteleri ve cep telefonu uygulamaları üzerinden yapılan özellikle ikinci el araç alım satımıyla ilgili farklı dolandırıcılık yöntemleri ikinci el araç piyasasındaki artışın da etkisiyle tekrar gündeme geldi.

MODELİ YÜKSEK, FİYATI VE KİLOMETRESİ DÜŞÜK ARAÇLAR KULLANILIYOR

Online alışveriş sitelerine e-posta adresi ve cep telefonu ile kolayca kayıt yaptırabilen dolandırıcılar, ardından siteye sahte ilanları düşük fiyatlarla ekliyor.

BAŞKA ARAÇLARIN FOTOĞRAFLARI

Söz konusu ilanlarda da çoğunlukla başka araçlara ait fotoğraflar ve bilgiler kullanılıyor.

ARACIN NORMAL FİYATININ ÇOK ALTINDA FİYATLAR SUNUYOR

Dolandırıcılar, ilandaki araçları normal piyasanın çok altında fiyatla satışa çıkarıyor. Fiyat cazibesine kapılan alıcı ise ilandaki numarayı arayarak araçla ilgili detaylı bilgi almaya çalışıyor. Bundan sonraki süreçte ise "kapora tokatçısının" planı devreye giriyor.

"İLANA ÇOK İLGİ VAR" ALDATMACASI DEVREYE GİRİYOR

Genellikle ilana çok fazla ilgi olduğu ve başka alıcıların da araçla ilgilendiği izlenimi veren sözde satıcı, bir miktar kapora karşılığında ilanı yayından kaldırabileceğini belirtiyor.

KAPORAYI ALDIKTAN SONRA SATICIYA ULAŞILAMIYOR

Kaporayı internet bankacılığı üzerinden aldıktan sonra ise telefonunu kapatarak ortadan kayboluyor. Daha sonra dolandırıldığını anlayan vatandaş ise polis merkezlerine ve tüketici derneklerine başvuru yaparak yardım istiyor.

"İYİCE ARAŞTIRMADAN, SATICIYLA GÖRÜŞMEDEN SAKIN KAPORA GÖNDERMEYİN"

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük, bu tür dolandırıcılar özellikle modeli yeni, yıpranmamış, kilometresi düşük araçları "acil ihtiyaçtan" ve benzeri nedenler öne sürerek piyasa değerinin çok altında ilana verdiklerini dile getirdi.

Dolandırıcıların aracın çok fazla taliplisi olduğu bahanesiyle alıcıdan aracı başkasına satmamak için hemen bir miktar kapora istediğini belirten Küçük, "İyice araştırmadan, arabanın gerçekten var olup olmadığını fiziken kontrol etmeden, gidip görmeden, muhatapla, satıcıyla görüşmeden sakın kapora göndermesinler. Bu kişilere kesinlikle kanmasınlar. Bir de daha çok dikkati çekmek için kapora tutarını düşük tutuyorlar. Çok yüksek miktara belki tereddüt edersiniz ama 10 kişiden 20 kişiden para toplayıp ortadan kayboluyorlar. Dolayısıyla siz gönderdiğiniz kaporayla kalıyorsunuz." dedi.

"İKİNCİ EL ARAÇ SATIŞLARINDA DA YETKİ BELGESİNE İHTİYAÇ VAR"

Tüketicilerin öncelikli olarak ikinci el araç satışlarında da yetki belgesine ihtiyaç olduğu konusuna dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Küçük, "Ticaret Bakanlığı bu konuda düzenleme yaptı. Özellikle piyasada bu tür belgesi olmaksızın bu işi yapan kişiler var. Ama aslında bir ticarethane, işletme, vergi kaydı yaptırıp ve ikinci el araç satış belgesi alıp yapması gerekirken sanki kendisi bireysel özel aracını satıyormuş gibi piyasada işlem yapan çok sayıda insan var. Bir kere tüketiciler mutlaka ikinci el araç satış yetkisi bulunan ticari işletmeleri vergi kaydı olan firmaları tercih etsinler." diye konuştu.

"BAZI YASAL DÜZENLEMELER GEREKİYOR"

Levent Küçük, burada bir diğer önemli konunun ise araç satışlarının yapıldığı internet sitelerinin de sorumluluğu olması gerektiğine ve bazı yasal düzenlemelere ihtiyaç olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Belli bir ücret karşılığı siteye ilanı koyuyorsunuz sonra mağdur olduğunuzda, dolandırıldığınızda o internet sitesinin de sorumluluğu olması lazım. Bu konuda da bir düzenlemeye, yasal sorumluluğa ihtiyaç var elektronik ticaretin düzenlenmesi hakkındaki kanun kapsamında bu tür ilanlarına izin veren web siteleri de bu tür tüketici mağduriyetlerine karşı sorumlu olmalıdır."