Hava Durumu
°C
1.116,150
0.5495 %
7,314
1.5212 %
8,630
1.7352 %
456,113
3.0091 %
İhracatçılar sağlık ekipmanı ticareti kolaylaşsın istiyor

İhracatçılar sağlık ekipmanı ticareti kolaylaşsın istiyor

İhracatçılar koronavirüs nedeni ile daralan küresel piyasaya sağlık ekipmanlarının ticareti ile yeni bir açılım getirmeye hazırlanıyor.

Koronavirüsün ülkeler içinde ticari faaliyetleri son derece sınırlı hale getirdiği gibi uluslararası ticarette de aksamalara yol açtı.

İhracatçılar sağlık ekipmanı ticareti kolaylaşsın istiyor

"SAĞLIK EKİPMANLARI TİCARETE YENİ BİR İMKAN"

Soruna çözüm arayan kuruluşlardan Asrın İşadamları Derneği (ASRİAD) Genel Başkanı Adnan Danışman, konuya “Koronavirüs dolayısıyla kapanan ihracat dünyası için yeni bir imkan üretilebilir. Bu imkan da sağlık ekipmanlarının ticaretidir.” şeklinde yaklaşıyor.

"ŞU ANDA MASKE, ELDİVEN VE TULUM TÜM DÜNYANIN İHTİYACI"

Danışman, ülkelerarası insan dolaşımının hemen tamamen sıfırlanmasına rağmen bir kısım mal transferlerinin zorunlu olarak yapılmaya devam etmekte olduğunu belirtti. Bu noktada sağlık sektörünün daha yoğun çalışması ve üretim yapmasının bir zorunluluk halini aldığının altını çizen Danışman, tüm halkların maske, eldiven ve tulum gibi eşyaları kullanmalarının istendiği bir dönemin yaşandığını ifade etti.

“HEM İŞ HEM DE İNSANLIĞA KATKI”

Bu ürünleri üretme becerisinin ve gereğinden fazla kapasitenin ülkemiz tekstil sektöründe bulunduğunun altını çizen Danışman şunları söyledi: 

“Hem hammadde, hem makina ekipmanları hem de kurulu düzen açısından, ülkemiz ihtiyaçlarının ötesinde ciddi bir üretim yapma imkanına sahibiz. Ülkemiz ihtiyaçları garanti altına alındıktan sonra bu ürünlerin ihracatı için işlerin kolaylaştırılması, durmak zorunda kalan bu sektör için ciddi anlamda bir can suyu özeliği taşıyacaktır.

AVRUPA'YA MALZEME YARDIMI YAPIYORUZ

Bizim ülkemizin kapasitesinin iyi olduğunun en önemli göstergelerinden bir tanesi Avrupa ülkelerine dahi bu tür malzeme yardımı yapmamızdan da belli olmaktadır. Hem insanımıza yeni bir iş imkân oluşturması hem de insanlığa virüsten korunma anlamında katkı sağlaması açısından böyle bir yol gözükmektedir.

LİSANS VE BELGELENDİRMELER KOLAYLAŞTIRILMALI

Bunun için yapılması gereken lisansların ve diğer belgelendirme işlemlerinin kolaylaştırılması ve ihracat yolunun açılmasıdır. Bu açılımın bir sakıncası olmayacaktır diye düşünüyoruz.”