Hava Durumu
°C
114.808,560
0 %
6,865
0.0539 %
7,781
0.2589 %
398,393
0.3612 %
Hem benzin hem de elektrikle çalışan 4x4 araç yaptı

Hem benzin hem de elektrikle çalışan 4x4 araç yaptı

Sakarya’nın Kocaali ilçesinde yaşayan Murat Ali Aka, eski araç parçalarını birleştirerek çocukluk hayali olan 4x4 aracı, hem elektrik hem de benzinle çalışacak şekilde üretmeyi başardı. Şimdi yürüttüğü bu araca, far, kaporta ve güneş sistemi de ekleyerek geliştirmeyi planlıyor.

Bulunduğu ilçede kamera sistemleri gibi elektronik işlemlerle uğraşarak geçimini sağlayan 38 yaşındaki ilkokul mezunu Murat Ali Aka, eski araçlardan biriktirdiği parçaları birleştirerek kendine özgün bir araç ortaya çıkardı.

ARAÇ AYNI ANDA HEM BENZİN HEM DE ELEKTRİKLE ÇALIŞIYOR

Aracı kendi atölyesinde 3 yılda yaptığını belirten Aka, aracın aynı anda elektrik, benzin ve uzaktan kumanda ile çalıştığını söyledi.

Sakaryalı ilkokul mezunu adam hayalini gerçekleştirdi

BİR SONRAKİ ADIM: GÜNEŞ PANELİ İLE ÇALIŞTIRMAK

Murat Ali Aka, araca ilerleyen zamanlarda güneş enerjisi paneli koyacağını da ifade etti.

Sakaryalı ilkokul mezunu adam hayalini gerçekleştirdi

ÇOCUKLUK HAYALİMDİ

Çocukluk hayalini gerçekleştirdiğini söyleyen Murat Ali Aka, “Aracım uzaktan kumandalı, arka çeker elektrikli, ön çeker benzinli. Bu benim çocukluk hayalim. Çocukken tahta arabalarla oynardım. Çocukluk hayalimi gerçekleştirdim, acaba yapabilir miyim diye kendimi test ettim ve başardığıma inanıyorum.” dedi.

ARAÇ CEP TELEFONUNUN ÇEKTİĞİ HER YERE UZAKTAN KUMANDA İLE GİDİYOR

Aka, “Aracım hem 4 çeker hem de 2 çeker olarak kullanılıyor. Hem elektrikli hem benzinli hem de uzaktan kullanılabiliyor ve ayrıca da 4 çeker olarak da kullanılıyor. Aracımın üzerini güneş enerjisi paneli koyacağım ve araç giderken akülerim de aynı anda şarj olacak ve yolda giderken şarj bitme sorunu olmayacak.

80 KİLOMETRE HIZ YAPIYOR

Yaklaşık 80 kilometre hız yapıyor. Ben ilkokul mezunuyum elektronikle uğraşıyorum. 3 yıldır bu aracın yapımına uğraşıyorum.

GECE GÖRÜŞÜ CİHAZ TAKACAĞIM

Araca gece görüşü cihazlar yapacağım, aracın farları olmasa da gece görüşü kameralarla gidebilecek. Araç cep telefonun çektiği her yere kadar uzaktan kumanda ile gidebilecek. Kısacası bakkala ekmek almaya gönderip, geri getirebileceğim.

KAPORTASI GELİŞECEK

Önümüzdeki günlerde aracımın kaporta kısmını da yapacağım.” diye konuştu.