Hava Durumu
°C
89.552,610
0 %
6,726
-0.1247 %
7,279
-0.1042 %
350,351
-0.063 %
Havalar soğuyunca, hamsi sofralara akın etti

Havalar soğuyunca, hamsi sofralara akın etti

Son günlerde hamsinin bolluğundan ve halkın ucuzlayan fiyatı ile hamsiyi daha çok sofrasına getirdiğinden söz ediyoruz. Bu bereketi Karadeniz'de havaların soğumasına borçluyuz

Karadeniz'de havaların soğuması ile birlikte bollaşarn ve ucuzlayan hamsi de balıkçı tezgahlarına ve oradan da evlerimize daha çok girmeye başladı.

2 HAFTA ÖNCE 15 LİRA OLAN HAMSİ BUGÜN 5 LİRADAN SATILIYOR

Bir 2 hafta önce kilogramını 15 liradan aldığımız hamsi, balıkçıların son 2 günde yaptığı avın ardından tezgahlarda 5 liradan satılmaya başlandı.

3 KİLOGRAMI 10 LİRAYA SATILAN YERLER DE VAR

Bazı balıkçıların ise 3 kilogramını 10 liradan satışa sunduğu hamsi, Trabzon Balık Pazarı'na gelen vatandaşların en çok tercih ettiği balık oldu.

"HAVALAR DEĞİŞİNCE HAMSİNİN FİYATI ARTABİLİR"

Doğu Karadeniz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ahmet Mutlu konu ile ilgili olarak, "Son günlerde avlanan hamsinin iyi olduğunu söyleyebiliriz. Karadeniz'de parça parça avlanmalar yapılıyor. Hamsinin bol avlanması fiyatları da geriye çekiyor. Şu anda 5 liradan satılan hamsi vatandaş için de bir fırsattır. Zira hava değişiklikleri ve avlanma koşulları her zaman aynı şekilde olmuyor. Hamsinin fiyatı, yarın bol avlanmadığı takdirde yeniden yükselebilir."

"HAMSİ İĞNEADA BÖLGESİNDEN GELİYOR"

Kentte 25 yıldır balıkçılık yapan Mehmet Örseloğlu ise İğneada bölgesinden bol miktarda gelen hamsinin, tezgahlarda fiyatların düşmesine neden olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

"Eylül ayından bugüne kadar hamsi avı hiç boşluk vermedi. Sadece son 20 günde bir boşluk yaşandı. Onda da tekneler Gürcistan'a yöneldi ama şimdi İğneada bölgesinde hamsi olduğunu görüyoruz. Karadeniz'de hamsi avına çıkan balıkçıların neredeyse tamamı şimdi o bölgede. Tezgahlarda da 5 ila 10 lira arasında değişen fiyatlarla satılıyor. Hamsinin iri ve ucuz olması vatandaşın talebini de artırıyor.

1996 YILINDA DA AYNI FİYATA SATIYORDUK

Ben 1996 yılında da hamsiyi 5 liraya sattığımı hatırlıyorum. Şimdi yıl 2020 yine 5 liraya satıyoruz."