Yıllık aidat iadesi dolandırıcılarına dikkat

'Kredi kartı yıllık aidatı' başlığı altında yeni bir dolandırıcı şebekesi ortaya çıktı. Tüketiciler dikkatli olarak bu şebekenin ağına düşmemeli.
Yıllık aidat iadesi dolandırıcılarına dikkat

Kredi kartı aidatlarını bankalar talep ediyor ve hesaptan kesiyor. Bu aidatların iadesi çok zor. Tüketici Hakem heyetleri çaresiz kalıyor. Bu konuda sadece bankalar yetkili. Aracı kurumlar sorunu çözemez. Ancak bankaya gidip yazılı olarak aidatsız kart talep edebilirsiniz. Talebinize rağmen banka aidat kesmeye devam ederse bu kez Hakem heyetleri size yardım ederek aidatınızı iade alabilir.


TÜKETİCİLER DERNEĞİ YETKİLİSİ HALKI UYARDI

Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı ve Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Altay, son günlerde ulusal haber kanallarının isimleri kullanılarak, "kredi kartı yıllık aidatları geri alınıyor." Tarzı mesaj ve reklamlarla sosyal medyada sıkça rastlanan reklamlar yayınlandığını belirterek halkı uyardı.

“YILLIK KART AİDATINI GERİ ALMAK İÇİN HİÇ BİR LİNKİ TIKLAMAYIN”

Reklamı yapılan linke tıklandığında telefon faturasına ücret yansıyabiliyor ve kredi kartı bilgileri istenilerek tüm bilgiler ele geçirilebiliyor. Sosyal medyada reklamı yapılan bu tür paylaşım veya mesajlara kesinlikle itibar edilmemesi ve dönüş yapılmaması gerekiyor.

“KAPTIRILAN PARAYI GERİ ALMAK ZOR”

Dolandırıcıların ağına düşen vatandaşın kaptırdığı ücreti geri almasının zor olduğunu anlatan Nihat Altay, “Çünkü bu tür vakalara Tüketici Hakem Heyetleri'nin yapacağı bir şey yoktur. Sadece savcılığa suç duyurusunda bulunulması gerekiyor. Dolandırıcı, yakalansa dahi kaptırılan ücretin geri alınması yine çok zor ihtimaldir.” diyor.


“ARACI KURUM BU PARAYI ALMAYA YETKİLİ DEĞİL”

Nihat Altay şöslerine şöyle devam etti: "Kredi kartı yıllık aidatını hiç bir aracı kurum veya vekalet verilmeyen avukat geri alamaz.

AİDATTAN KURTULMAK İÇİN BANKANIN MÜŞTERİ TEMSİLCİSİNİ ARAYIN

Kredi kartı ekstrelerine yansıyan yıllık aidatların iade edilmesi için ya bankanın müşteri hizmetlerini arayarak görüşme yapılması ya da Tüketici Hakem Heyetleri'ne müracaat edilmesi gerekiyor.

KARAR TÜKETİCİ ALEYHİNE ÇIKIYOR

Ancak 1 Mayıs 2014'te çıkan yasa ile bankalar, kredi kartı kullanımından dolayı yıllık 150 liraya varan bir ücret kesilebiliyor. Bu nedenle Tüketici Hakem Heyetleri'ne müracaat edilirse karar tüketici aleyhine çıkacaktır.

“BANKALARIN ÇOĞU KESİNTİLERİ İADE ETMİYOR”

Tüketicilerin müşteri hizmetlerini aradığında ise bankaların pek çoğunun bu kesintileri iptal etmediğini görüyoruz.

AİDATSIZ KART KULLANMA TALEBİNİZİ YAZILI OLARAK İLETİN

Ancak kredi kartı yıllık aidat ücreti ödenmek istenmiyorsa, bankalardan aidatsız kart talep ederek seçimlilik hakkı kullanılabiliyor. '6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 31/3 maddesinde, kart çıkaran kuruluşlar, tüketicilere yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı sunmak zorundadır.' maddesiyle tüketiciler, hesaplarının bulunduğu bankanın şubelerine giderek, aidatsız kart taleplerini yazılı olarak bildirmeleri gerekiyor.

BANKA TALEBİNİZE RAĞMEN AİDAT KESİYORSA TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE BAŞVURULMALI

Banka tüketiciye aidatsız kart vermeyerek kart aidatını talep etmeye devam ediyorsa, aidatsız kart talep tarihinden itibaren hesap özetine yansıyan aidat tutarının iptali için Tüketici Hakem Heyetleri'ne müracaat edilebilir.” şeklinde konuştu.