Türkiye'nin ihracatının yüzde 10’u Almanya’ya

TİM’den verilen bilgiye göre, ülkeler değerlendirildiğinde Türkiye, yılın ilk yarısında en fazla ihracatı, 7 milyar 443 milyon dolarlık ürün ile Almanya’ya gerçekleştirdi. Almanya'ya yapılan ihracat, Türkiye'nin dış satımının yüzde 10'unu karşıladı.
Türkiye'nin ihracatının yüzde 10’u Almanya’ya

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Almanya, 2018'in Ocak-Haziran döneminde en fazla ihracat yapılan ülkeler arasında 7 milyar 443 milyon 10 bin dolarla ilk sırada yer aldı.


İHRACATI YAPILAN SEKTÖR VE RAKAMLAR

Türkiye yılın ilk yarısında, toplamda otomotivde 15 milyar 319 milyon dolarlık, kimyevi maddeler ve mamullerinde 9 milyar 989 milyon dolarlık, hazır giyim ve konfeksiyonda 8 milyar 728 milyon dolarlık dış satım gerçekleştirildi.

Yine aynı dönemde, çelikte 7.2 milyar dolar, elektrikte 5.4 milyar dolarlık, demirde 4.1 milyar dolarlık, tekstilde 4 milyar dolarlık, makinede 3.8 milyar dolarlık, hububatta 3.3 milyar dolarlık, mobilyada 2.6 milyar dolarlık, iklimlendirmede 2.3 milyar dolarlık, madencilikte 2.1 milyar dolarlık, çimento ve mücevherde 1.7 milyar dolarlık, su ürünleri ve savunmada 1.3 milyar dolarlık ve halıda 1.2 milyar dolarlık ihracata imza atıldı.


Yaş meyve ve sebze, deri, fındık, meyve-sebze, kuru meyve, tütün, gemi ve yat, zeytin ve zeytinyağı, süs bitkileri ve diğer sanayi ürünlerinde ise yılın ilk yarısında ihracat 1 milyon doların altında kaldı.

ALMANYA'YA İHRACATIN YARISI, OTOMOTİV VE HAZIR GİYİM SEKTÖRLERİNDEN

Otomotiv, yılın ilk yarısında Almanya'ya en fazla ihracatı gerçekleştiren sektör oldu.

Bu dönemde otomotiv sektörünün Almanya'ya ihracatı 2 milyar 199,5 milyon dolar düzeyinde gerçekleşirken, söz konusu rakam Almanya'yı otomotiv sektörünün en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülke konumuna taşıdı.

HAZIR GİYİM VE KONFEKSİYON İKİNCİ SEKTÖR OLDU

Almanya'nın Türkiye'den en fazla ürün aldığı diğer sektör ise hazır giyim ve konfeksiyon oldu. Sektörün Almanya'ya ihracatı ise ilk yarıda 1 milyar 497,6 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

Almanya'nın Türkiye'den ihracatının neredeyse yarısı, otomotiv ve hazır giyim sektöründen gerçekleşti.

İlk yarıda elektrik-elektronik sektörü 514.2 milyon dolarlık, demir ve demir dışı metaller sektörü 505 milyon dolarlık, kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü ise 458.6 milyon dolarlık ürünü Almanya'ya ihraç etti.

FINDIK ÜRÜNLERİNİN 5'TE 1'İ ALMANYA'YA

Almanya'nın sektörler bazında Türkiye'nin ihracatı içindeki ağırlığına bakıldığında, fındık ve mamulleri sektörünün ürünlerinin yüzde 20,2'sini Almanya'ya ihraç ettiği görüldü. Bu da fındık ürünlerinin 5'te 1'inin Almanya'ya gittiğini ortaya koydu.

ALMANYA PAZARI 2018’DE DAHA DA İYİYDİ

Küresel ekonominin de etkisi ile ilk yarıda 2018'in aynı dönemine kıyasla dış satım hacmi yüzde 7,8 azaldı. Almanya'ya gerçekleştirilen ihracatın 27 sektörden 19'unda düştüğü gözlemlendi. Yıllık bazda Almanya'ya ihracatta en fazla düşüş yüzde 57,4'le gemi ve yat, en büyük artış ise yüzde 146,9'la tütün sektörlerinde yaşandı.