Türkiye, Çin'le swap anlaşması kapsamında, ilk kez yerel para kullandı

Çin ile imzalanan swap anlaşması kapsamında ilk Çin Yuanı fonlamasının 18 Haziran'da yapıldı. Türkiye, Çin'le swap anlaşması kapsamında yerel para ile ilk ticareti gerçekleştirdi.
Türkiye, Çin'le swap anlaşması kapsamında, ilk kez yerel para kullandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk şirketlerinin Çin'den ithalatını yerel para ile ödeme yaparak gerçekleştirdiğini duyurdu.


İLK FONLAMA 18 HAZİRAN'DA YAPILDI

TCMB'sından yapılan açıklamada "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Bankası arasında 2019 yılında yenilenen swap (para takası) anlaşması çerçevesinde Çin Yuanı (CNY) fonlamasının ilk kullandırımları 18 Haziran 2020 tarihinde yapılmıştır. Bu sayede ilgili bankalar aracılığı ile çeşitli sektörlerdeki Türk şirketleri, Çin’den ithalatlarını CNY cinsinden ödeme yaparak gerçekleştirmiştir. 

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ MALİ İŞBİRLİĞİ KUVVETLENECEK

Swap anlaşması kaynaklarının kullanılmış olması, uluslararası ticaret ödemelerinde yerel para kullanımı ve Türk firmalarının uluslararası likiditeye erişimi açısından önem arz etmekte olup, aynı zamanda her iki ülke arasındaki mali işbirliğini de güçlendirecek bir adım olarak değerlendirilmektedir. Öte yandan ticari bankalar da uluslararası faaliyetlere ilişkin ürün yelpazelerini, söz konusu swap anlaşmasını dayanak alan bir strateji ile genişletebileceklerdir. TCMB, uluslararası ticaret ödemelerinin yerel para birimleri ile yapılmasının yanı sıra swap anlaşmalarını ve bu kaynaklarının kullanımını desteklemeye devam edecektir." deniyor.