Türkiye büyüme rakamında güçlü ülkeleri gerisinde bıraktı

Türkiye, bu yıl ilk çeyrekte yüzde 2,6, 2'nci çeyrekte yüzde 1,6 küçülmüştü. Ancak 3'üncü çeyrekte yüzde 0,9 büyüme ile Almanya, İtalya ve Norveç'in de içinde olduğu birçok ülkenin büyüme rakamlarının üzerine çıktı.
Türkiye büyüme rakamında güçlü ülkeleri gerisinde bıraktı

Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde elde ettiği yüzde 0,9'luk büyüme hızıyla Avrupa ülkeleri arasında yüzde 0,3 büyüyen İtalya’yı, yüzde 0,5 büyüyen Almanya’yı ve yüzde 0,6 büyüyen Norveç’i geçti.


AVRUPA’DA EN FAZLA BÜYÜYEN ÜLKE MACARİSTAN OLDU

Avrupa'da 3'üncü çeyrek olarak adlandırılan temmuz-ağustos-eylül döneminde en fazla büyüme kaydeden ülke yüzde 4,8 ile Macaristan oldu.

Bu ülkeyi yüzde 4 ile Polonya, yüzde 3,7 ile Bulgaristan, yüzde 3,6 ile Litvanya, yüzde 3,2 ile Romanya takip etti.

AVRUPA’DA ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE DARALAN YOK

Üçüncü çeyrek GSYH verileri açıklanan Avrupa ülkeleri arasında daralan bir ekonomi olmadı.


OECD ÜLKELERİNDE EN FAZLA BÜYÜYEN ÜLKE ÇİN

OECD ülkelerine bakıldığında ise en yüksek büyümeyi yüzde 6 ile Çin kaydederken, Meksika yüzde 0,2 ile küçülen tek ülke oldu.

TÜRKİYE 3'ÜNCÜ ÇEYREKTEKİ DEĞİŞİMLE ORTALAMALARI AŞTI

Yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre de yüzde 0,4 büyüyen Türkiye, OECD, AB, G7 ülkeleri ortalaması olan yüzde 0,3'ü geçti.

TÜRKİYE BÜYÜME HIZI İLE BİRÇOK ÜLKEYİ GEÇTİ

Öte yandan Avrupa ülkeleri arasında Türkiye, büyüme hızı yüzde 0,3 olan Çekya, Danimarka, Fransa, Portekiz, Birleşik Krallık ile yüzde 0,1 olan Almanya, İtalya, Litvanya, Avusturya'yı ve büyümesi kayda değer bir değişim göstermeyen Norveç'i de geçerek üçüncü çeyrekte başarılı bir performans ortaya koydu.

OECD ülkeleri arasında da Türkiye'nin yüzde 0,1 büyüyen Japonya ve büyüme göstermeyen Meksika'yı da geçmesi dikkati çekti.

BÜYÜME ORTALAMASI

Söz konusu dönemde büyüme ortalaması Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri arasında yüzde 1,6, Euro Bölgesi'nde yüzde 1,2, Avrupa Birliği'nde (AB) yüzde 1,3 olarak gerçekleşti.