Türk ihracatçısının rotasında Afrika var

Türkiye ekonomisi için ihracat önemli bir gelir kalemi. İhracatı artırmak için de yeni pazar arayışları sürüyor. Afrika bu anlamda yeni hedeflenen en büyük pazar olarak ilgi çekiyor. Özellikle Batı Afrika'nın en zengin ülkesi Nijerya'ya ile daha çok temas kurulması amaçlanıyor.
Türk ihracatçısının rotasında Afrika var


Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracatı geliştirmek için gerçekleştirdikleri Nijerya ve Fas ziyaretlerine ilişkin olarak "2019'da Kuzey Afrika'ya ticaretimiz yüzde 10, diğer Afrika ülkeleriyle yüzde 12 arttı. Afrikada bizim için potansiyel var. Bu yıl Afrika'ya daha büyük önem vereceğiz." açıklamasını yaptı.

NİJERYA'DA İŞ FORMU DÜZENLENDİ

Bakan Pekcan Nijerya'da Devlet Başkan Yardımcısı, Dışişleri Devlet Bakanı, Ticaret Sanayi ve Yatırım Bakanı, Bayındırlık ve İmar Devlet Bakanı ile hem ikili hem heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdiklerini, ayrıca iki ülke iş insanlarının katılımıyla İş Forumu düzenlediklerini söyledi.

Türkiye bu yıl Afrika'nın kapısını daha çok çalacak
KARŞILIKLI İŞ BİRLİĞİ İÇİN ALTYAPI ÇALIŞMALARI HIZ KAZANDI

Pekcan "Yatırımların Karşılıklı Korunması ve Teşviki, Çifte Vergilendirmenin Önlemesi, Gümrük Süreçleri Hakkında İşbirliğinin Artırılması anlaşmaları, TSE'nin sevk öncesi sertifika vermesi yönünde yetkilendirilmesi, Helal Akreditasyon Kurumu ile iş birliği, THY'nin uçuşlarının artırılması gibi çeşitli alanlarda görüş alışverişlerinde bulunduk ve bu anlaşmaların imzalanması yönünde onların da olumlu katkılarını aldık." dedi.


"ECOWAS İLE ANLAŞMA YAPACAĞIZ"

Pekcan, Türkiye olarak Batı Afrika Ekonomik Birliği (ECOWAS) ile Ticaret ve Ekonomik Ortaklık İşbirliği Anlaşması imzalamak istediklerini ifade ederek, "Burada da Nijerya çok önemli bir aktör. Nijerya Devlet Başkan Yardımcısından bu konuda destek sözü aldık. Bu ziyaretleri karşılıklı olarak artıracağız." diye konuştu.

FAS'DA DA YATIRIMA DÖNÜK VERİMLİ TEMASLAR KURULDU

Nijerya'daki temaslarının ardından dün de Fas'ın başkenti Rabat'a resmi bir ziyaret gerçekleştirdiklerini dile getiren Pekcan, "Burada havacılık sektöründen otomotiv, ağır vasıta, savunma sanayisine, gübre, tekstil, hazır giyim, ayakkabı sektöründen ambalaj sanayi, lojistiğe kadar birçok firmamız toplantımıza iştirak ettiler. Türk iş insanlarımız Fas'ı, gerek ABD gerek AB ve EFTA ve Mağrip ülkelerinde yapmış oldukları iş birliklerinden ve imzalanan STA'lardan faydalanarak yeni pazarlara açılma imkanıyla Afrika'ya giriş kapısı olarak düşünüyorlar."

NİSAN AYINDA BİR ZİRVE VE EKİM AYINDA FORUM VAR

Türkiye'de bu yıl nisan ayında devlet başkanlarının katılacağı Türkiye-Afrika Zirvesi'nin yapılacağına dikkati çeken Pekcan, Ticaret Bakanlığının DEİK ile beraber iki senede bir düzenlediği Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu'nun da ekim ayında gerçekleştirileceğini bildirdi.