Tokat'ın Yazmacılar Çarşısı yeniden canlanacak

Tokat'ta 5. Yıl Yazmacılar Çarşısı, 19 Ocak'ta çıkan yangından hasar görmüştü. Çarşı, şimdi tekrar küllerinden doğmaya çalışıyor.
Tokat'ın Yazmacılar Çarşısı yeniden canlanacak

Tokat'ta yazmacılar çarşısında çıkan yangında 20 iş yerinin kül olmasının ardından Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi koordinesinde yardım kampanyası başlatıldı.


20 İŞ YERİ YANGINDA KULLANILAMAZ HALE GELMİŞTİ

Yeniyurt Mahallesi'ndeki çarşıda 19 Ocak'ta çıkan yangında iş yerleri ile pek çok yazmanın yanı sıra bazıları 250 yıllık olan tahta yazma kalıpları da kül oldu. Yangın, 4 bin metrekare üzerine kurulu Yazmacılar Çarşısı'nda 20 iş yerini kullanılamaz hale getirdi.

Hasar tespit çalışmaları sonrası çarşı, yanan eşyalar ile moloz parçalarından temizleniyor. Yangın sonrası yazmacıların yaralarının sarılması için çalışmalar sürüyor.

İş yeri sahipleri, yangından geriye kalan kullanabilecekleri malzemeleri toplayarak yeni bir başlangıç yapmaya çalışıyor.


TOKAT'TAKİ KURUMLAR ÇARŞIYI KURTARMAK İÇİN EL BİRLİĞİ YAPIYOR

Tokat Valiliği, Belediye ve sivil toplum örgütlerinin önderliğinde düzenlenen toplantıda da yazmacı esnafının yaralarının sarılması ve yeniden üretime geçmeleri için destek verilmesi kararlaştırıldı.

Osmanlı döneminde kadınların elbiselerine, yorgan, eşarp ve masa örtülerine işlediği yazma motifleri, yüzyıllar önceki teknikler uygulanarak hazırlanıyor. Ihlamur ağacından yapılan baskılara işlenen motiflerden günümüzde fular, elbise, şal, bandana, sofra bezi de yapılıyor.