TEMSA, geçici konkordato ilan etti

Temsa, banka kredilerinin erken tahsil edilmek istenmesi ve aksayan ödemelerle haciz sarmalına düşmesi nedeniyle “Şirketimiz konkordatoya müracaat etmiş ve geçici konkordato almıştır.” açıklaması yaptı. Temsa'nın konkordato ilan etmesi sektörde üzüntü ile karşılandı.
TEMSA, geçici konkordato ilan etti

Otomotiv sektörü 2019'u olumsuz tablolarla geçirdi. Ayakta kalma savaşı veren otomobil üretici, satıcı, servis ve bayi teşkilatından çözülmeler yaşandı. Ancak Temsa gibi Türkiye'ye çok önemli hizmetler veren köklü bir kuruluşun konkordato sürecine girmesi daha farklı bir etki yarattı. Sektör, markanın bu süreci başarı ile atlatma beklentisi taşıyor.


ÖDEMELER AKSAYINCA HACİZ İŞLEMLERİ BAŞLADI

Finansal olarak sıkıntıya giren, aksayan ödemeleri nedeniyle haciz işlemleriyle karşılaşan ve bir süre önce üretimini durduran TEMSA, geçici konkordato kararı aldı.

"TEMSA'NIN KENDİ CAMİASINA VE ÇALIŞTIĞI FİRMALARA KARŞI SORUMLULUKLARI VAR"

TEMSA'dan yapılan açıklama şöyle: ''TEMSA yeni gücü ile Avrupa ve Amerika’daki yapılanmasını tamamlayarak, büyüme vizyonu ile yoluna devam ederken bankalarının vadesi henüz gelmemiş canlı kredileri geri çağırarak başlattığı hacizler ve bunun devamında üretime parça ve hizmet sağlayan bazı yan sanayicilerimizin aksayan ödemeler gerekçesiyle başlattığı haciz istemi başvuruları kıymetli kamuoyunun malumudur. TEMSA olarak uluslararası itibarımızın yanında başta çalışanlarımız, servislerimiz, bayilerimiz ve yan sanayimiz olmak üzere tüm ekosistemimize karşı önemli sorumluluklarımız bulunmaktadır. Bu sorumluluğun getirdiği bilinçle şirketimiz konkordatoya müracaat etmiş ve geçici konkordato almıştır.''