Sanayi üretimi mayısta yıllık bazda yüzde 19,9 düştü

Koronavirüs salgınının küresel etkisinde olan 'sanayi üretimi' mayısta aylık bazda yüzde 17,4 artarken, yıllık bazda yüzde 19,9 düşüş gösterdi.
Sanayi üretimi mayısta yıllık bazda yüzde 19,9 düştü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.


SANAYİ ÜRETİMİ YILLIK BAZDA YÜZDE 19,9 DÜŞTÜ

Buna göre, mayısta takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi 2019'un aynı ayına göre yüzde 19,9 azaldı, arındırılmamış sanayi üretim endeksi de yüzde 30,6 düşüş gösterdi.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, mayısta madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi 2019'un aynı ayına göre yüzde 14,2, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 20,6 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 13,3 düştü.

SANAYİ ÜRETİMİ AYLIK BAZDA YÜZDE 17,4 ARTTI

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi mayısta bir önceki aya kıyasla yüzde 17,4 arttı. Mayısta, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 19,3, madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 4,5 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 4,9 artış kaydetti.


REVİZYON AÇIKLAMASI

TÜİK'in açıklamasında, endeksin hesaplanmasında veri kaynağının ağırlıklı aylık sanayi üretim anketi olduğu, katma değer vergisi (KDV) beyannamelerinden elde edilen verilerin de kullanıldığı belirtildi.