Petrol fiyatları çakıldı

Koronavirüs etkisini petrolde de gösterdi. Cuma gününe kadar seyrinde giden petrol fiyatları bu sabah itibari ile dengeleri alt-üst edecek derecede düştü.
Petrol fiyatları çakıldı

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra yayılarak tüm dünyada ölümlere neden olan koranavirüse karşı alınan korumacı tedbirler ters tepti ve etkisini önce petrol fiyatlarını dengeleri bozarcasına gerilemesi ile gösterdi.


PETROL FİYATLARI DİBE VURDU

Standard& oor's tarafından düzenlenen S&P 500 endeksi 2008 krizinden bu yana en düşük seviyeye geldi. Endeks 19 Şubat 'tan bu yana yüszde 10 değer kaybetti.

BORSALAR 6,5 TRİLYON DOLARLIK DEĞER KAYBETTİ

Dünya borsaları hisse senedi piyasaları 6,5 tirilyon dolarlık piyasa değerini kaybetti.

UZMANLAR UYARDI

Uzmanlar petrol fiyatlarının düşmesi ile ilgili olarak "Böyle giderse ve kurlar da ‘reel’ seyrederse birilerinin sürekli dillendirdiği ‘ekonomi büyürse cari açık da tekrar büyür’ tekerlemesi çöp olabilir." yorumunda bulunuyor.


PETROLDE 30 DOLAR SENARYOSU

Petrol fiyatları ocak başında 72 dolardı. Şimdi ekonomi yavaşyalacak endişesi ile hızla geriledi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), üretim kısıntısını artırmak için toplandı. Rusya itiraz etti. Petrol fiyatları 45 dolara indi. 30 dalara düşer senaryoları konuşulmaya başladı.

PETROL FİYATLARININ DÜŞMESİNİN TÜRK EKONOMİSİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ POZİTİF

Petrol fiyatlarındaki düşüşün, Türkiye ekonomisine yansıması pozitif oldu. Türkiye'nin, fiyatlardaki düşüşten her zaman yarar gören bir ülke olduğu belirtildi. Bunun nedeni ise, ekonomisinin büyüklüğüne göre en çok petrol ithal eden ülkelerden bir tanesi olması.

Petrol fiyatında yüzde 30'luk düşüş

10 DOLARLIK DÜŞÜŞTE 5 MİLYARLIK KAZANÇ 

Petrol fiyatlarındaki her 10 dolarlık düşüş, Türkiye'ye 5 milyar dolarlık kazanç sağlıyor.