Merkez Bankası'nın resmi rezerv varlıkları mayısta 90,9 milyar dolar

TCMB'nin, daha önce 86,3 olan resmi rezerv varlıkları mayısta 90,9 milyar dolara yükseldi.
Merkez Bankası'nın resmi rezerv varlıkları mayısta 90,9 milyar dolar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), resmi rezerv varlıkları mayısta artış gösterdi.


Kurundan yapılan açıklamaya göre, resmi rezerv varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 5,3 artarak 90,9 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 5,4 artarak 52,8 milyar dolar olarak kaydedildi, altın cinsinden rezerv varlıkları da yine yüzde 5,4 artarak 36,7 milyar dolar olarak gerçekleşti.

MERKEZ BANKASI'NIN DÖVİZ ÇIKIŞLARI YÜZDE 0,2 AZALDI

TCMB'nın açıklaması şöyle:

"Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) bir önceki aya göre yüzde 0,2 azalarak 22,2 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Bu tutarın 17,2 milyar ABD doları anapara, 5,0 milyar ABD doları faizden oluşmaktadır. Ayrıca, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 55,3 milyar ABD doları olup, söz konusu tutarın 20,1 milyar ABD doları bir ay vadelidir.


Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluşmaktadır. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 8,5 azalarak 27,6 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir."