Maskeler yeni reklam alanlarına dönüştü

Koronavirüs nedeniyle taktığımız maskeler, Türkiye'deki  8,6 milyar liralık reklam pazarı için açık hava mecrası olarak görülmeye başladı.
Maskeler yeni reklam alanlarına dönüştü

Koronavirüs sürecinde alınan önlemler reklam verenleri yeni mecralar bulmaya yöneltti. Sektör, salgına hızlı ayak uydurmaya çalıştı. Bu dönemde dünyaca ünlü futbolcuların, oyuncuların maskelerinde firma logoları dikkati çekti.


“BASIN VE AÇIK HAVA REKLAMCILIĞINDA KAYIPLARI ÇOK”

Reklamverenler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Pura, salgın sürecinde yazılı basın ve açık hava reklamcılığında kayıpların ciddi boyutlara ulaştığına işaret eden Pura, bunun da reklam sektörüne olumsuz yansıyacağına işaret etti.

“PERAKENDE, TEMİZLİK VE KOZMETİK, GIDA GİBİ YILDIZ KATEGORİLERİN YATIRIMI YÜKSELECEK”

Dijitaldeki yatırımların geçen yıl yüzde 11 büyüdüğünü anımsatan Pura, "Toplam yatırımlar içindeki payı şu anda yüzde 33. Bu yılki verilere baktığımızda yüzde 40'lara doğru süratle gidecek. Mobil ekran payı ise şu anda yüzde 64 civarında. Yatırımlar düşse de perakende, temizlik ve kozmetik, gıda gibi yıldız kategoriler yatırımı yükselten kategoriler olacak." ifadesini kullandı.

“TÜRKİYE, ABD VE AVRUPA'DA DİJİTAL MECRALAR İÇİN CAZİP ÜLKE”

Türkiye'nin genç nüfusunun gelişen teknolojiye hızlı ayak uydurabilecek durumda olduğunu vurgulayan Pura, "Fiber ağlar ve 4.5G kullanımı ile üstün dijital altyapımızın yüzde 72'yi geçtiğini düşündüğümüzde de Türkiye, ABD ve Avrupa'da dijital mecralar için cazip ülke konumundadır." diye konuştu.