Koronavirüs nedeniyle lokanta ve restoranlara kısıtlamalar geldi

İçkili ve/veya içkisiz tüm lokanta ve restoranlar ile pastane ve benzeri iş yerlerinden masalar kaldırıldı, bu mekanlar müsterilerine sadece paket servis, gel-al benzeri şekilde hizmet verecek.
Koronavirüs nedeniyle lokanta ve restoranlara kısıtlamalar geldi

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs ile mücadele kapsamında valiliklere ek bir genelge göndererek yeni uygulamalara imza attı.


MÜŞTERİLER OTURMADAN ALIŞVERİŞ YAPACAK

Genelgeye göre, içkili ve içkisiz tüm lokanta, restoranlar ile pastane ve benzeri iş yerleri bugün saat 24.00 itibarıyla sadece "paket servis" ve "gel-al" benzeri şeklinde müşterilerin oturmasına müsaade etmeden hizmet verecek.

Bu kapsamda, lokanta ve restoranlar ile pastane ve benzeri iş yerlerinin oturma alanlarını kaldırmaları sağlanacak, bu alanlara müşteri kabul etmemeleri konusunda gerekli işlemler yapılacak.

"HAYATLAR TEHDİT ALTINDA"

İçişleri Bakanlığı valiliklere gönderdiği ek genelgeyle Koronavirüs salgınından vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla lokanta restoranlar hariç olmak üzere birçok halka açık yerin faaliyetlerinin geçici süreliğine durdurulduğu hatırlatıldı.


Ancak, Sağlık Bakanlığı ile yapılan değerlendirmeler kapsamında salgının yayılması ve vatandaşların hayatlarını tehdit etmesini engellemek için lokanta, restoran, pastane ve benzeri iş yerleri için ilave tedbirlerin alınması gerekli görüldüğü belirtildi.

TEDBİRLER KOLLUK KUVVETLERİ TARAFINDAN TAKİP EDİLECEK

Bakanlık, söz konusu tedbirlere ilişkin vali ve kaymakamlar tarafından il ilçe belediyeleri ile iş birliği içinde başta Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde gerekli kararların alınarak, tedbirlerin hızla uygulanmasını ve kolluk birimleri tarafından konunun takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini istedi.

Lokanta ve restoranlara kısıtlamalar