Kayseri'de kuyumcular, toptancıda çeyrek altın bulamıyor

Kayseri'de kuyumcu esnafı, halkın talebi artınca çeyrek altını kendilerinin bile bulamadığını söylüyor.
Kayseri'de kuyumcular, toptancıda çeyrek altın bulamıyor

Kayseri'de sarraflık yapan Mustafa Zağlı: “Altını liman olarak gören vatandaşlar hücum ettiler. Çeyrek altını yok satıyoruz. Altın fiyatları daha da artacak.” şeklinde konuşarak, kulyumcu esnafının gündemini ortaya koydu.

"ÇEYREK ALTIN SON 4 AYDA 250 LİRA ZAMLANDI"


Son günlerde çeyrek altın fiyatının 750 liraya kadar ulaşması ve tarihi zirvesini görmesi ile ilgili açıklama yapan Zağlı, çeyrek altının 4 ayda 250 lira kadar zamlandığını söyleyerek, “Toptancılardan çeyrek altın bulamıyoruz” dedi.

"ÇEYREK ALTINI YOK SATIYORUZ"

Fiyatlara rağmen çeyrek altını yok sattıklarını söyleyen Zağlı, “Şubat - Mart aylarında pandeminin ülkemize girmesinden önce, çeyrek altın normal seyrinde gidiyordu. Fakat bu pandemi döneminde devletimizin aldığı kararlar ve ekonomimizdeki hareketliliğin yavaşlaması, parası olmayan insanımızı altına yönlendirdi. Çeyrek altın bugün 750 lira civarında seyrediyor. Eğer geçmişe dönecek olursak da, geçmiş yıllarda çeyrek altın yılda 100 lira koyardı üzerine ama pandemi döneminde nereden baksanız 4 ay içerisinde bir çeyrek altın 250 lira gibi bir artışa ulaştı. Bizim halkımızdan altının sığınacak bir liman olduğunu unutmayanlar, altına hücum ediyorlar. Çeyrek altını yok satıyoruz. Nasıl ki bakkal ve fırında ekmek yok satıyorsa, biz de çeyrek altını öyle yok satıyoruz. Toptancıya gidiyoruz çeyrek altın yok diyor bize. Bu hal nereye kadar gidecek onu gerçekten bizler de kestiremiyoruz.” dedi.

"VATANDAŞ GRAM ALTININ YARISINA BAKIYOR"

Mustafa Zağlı, vatandaşların gram altının yarısına kadar yönlendiğini fakat satışlardan memnun olduklarını söyleyerek, sözlerine şu şekilde devam etti:
“Gurbetçilerin gelmesiyle beraber satışlar gram altına yönlendirildi ve hatta gram altının yarısına dahi yöneldiler ama genel olarak satışlardan çok memnunuz. Vatandaşa fazla uyarı vermeye gerek yok altın fiyatları konusunda çünkü vatandaş artık nerede ne alacağını çok iyi biliyor. Altının her zaman için güvenli bir liman olduğunu biliyor.”