İstanbul'un martı, simit ve baharat kokusu her dönemde tanınıyor

Üç imparatorluğa başkentlik yapmış bir şehir İstanbul. Hakkında 'Dünyada bir başkent olsa o İstanbul olurdu' denen önemli bir dünya kenti… Şimdi turizm rekorları kırıyor ama zaten bu hep böyleydi.
İstanbul'un martı, simit ve baharat kokusu her dönemde tanınıyor

İstanbul, İki kıtanın kıyısına nazlı nazlı kurulurken, topraklarında yaşayanların kendilerini ayrıcalıklı hissettikleri özel bir şehir…


KÖKLÜ MEDENİYETLERDEN ÇAĞDAŞ YAŞAMA GEÇİŞ

Her büyük şehir gibi kendisine has kuralları, yaptırımları, alışkanlıkları ve bağımlılıkları var İstanbul’un. Eski medeniyetlerin etkisinde ancak çağdaş yaşayışın gereklerine uygun modern donanımlarla hiç ara vermeden de yarınlara hazırlanıyor.

ÜLKE EKONOMİSİNDE AĞIRLIKLI PAY

İstanbul turizmin önemli uğrak noktalarından birisi olması, ülke ekonomisindeki ağırlıklı payı ve 20 milyona yaklaşan kent nüfusu ile omuzlarına yüklenen sorumluluklarının farkında.

BOĞAZI VAPURLA GEÇMENİN MARKA DEĞERİ VAR

Bu eskiden de böyleydi. İstanbul’da yaşamanın, bu şehrin bir parçası olmanın en güzel yanıdır ince belli bir bardak sıcak çay eşliğinde simidini martılarla paylaşıp, Boğaz’ı vapurla geçmek. 


İstanbul’un iki yakasını vapurla seyahat edenlerin en büyük zevkidir martılara simit atmak.

MARTILARA SİMİT ATMA ŞENLİĞİ BİLE YAPILDI

Her an fotoğrafçıları birinin elinden simidi kapan martıların fotoğrafını ölümsüzleştirirken görmek mümkün. Bu yüzden İstanbul’da bir ilçede çocuklar için “Martılara Simit Atma Şenliği” bile düzenlendi.

ULUSLARARASI KÜLTÜR SANAT ORGANİZASYONU

İstanbul'un kültürü, tarihi, medeniyeti dünyaya örnek olacak nitelikte. İstanbul Türkiye’nin en büyük ve en kalabalık şehri olduğu gibi kültür-sanat alanında gösterdiği faaliyetler sebebiyle de Türkiye’nin kültürel açıdan en önemli şehri.

MEDENİYETLER BULUŞTU

İstanbul'u İstanbul yapan, geçmişi ile medeniyetleri buluşturan şehir olması.

İstanbul’a dışarıdan bakan için ilk akla kargaşa, yüksek tempo ve kalabalık gelse de burada yaşayan için İstanbul Boğaz, Haliç, Galata, Ayasofya, Bebek, Beylerbeyi VE Anadolu Kavağı demek.

YABANCI TURİSTLER, MISIR ÇARŞISI'NIN GİZEMİNİ BİZDEN ÖNCE ÇÖZDÜ

Eminönü’nde Mısır Çarşısı, içine girince her tarafı mis gibi saran baharat kokularıyla insanı mistik doğunun hayal alemine götürür.

Her yapısıyla olduğu gibi bakmaya doyamadığımız ve her bakışta insana binbir çeşit hayaller kurduran Kız Kulesi bitmeyen ve belki de hiç bitmeyecek olan aşkın ve bu aşka ulaşılmazlığın sembolü olarak İstanbul’a farklı bir anlam katar.

Birçok insanın gönüllerini süsleyen bu eşsiz şehir, tarihi ve büyüleyici görünümü ile nice şairlere ve ressamlara ilham kaynağı oldu. Şiirlerde huzuru, yalnızlığı, sakinliği, nezaketi, sevgiyi ve de aşkın en güzel halleri vurgulanırken, ressamların da tuvallere yansıyan nadide şehri İstanbul. 

SÜLEYMANİYE'DE BİR BAYRAM SABAHINI KİM BİLMEZ

Orhan Veli’nin “İstanbul’u dinliyorum Gözlerim kapalı” ya da Yahya Kemal’in “Süleymaniye’de Bayram Sabahı” şiirlerinde olduğu gibi.

İstanbul bir yandan doğal güzellikleri ve tarihi zenginliklerini korurken diğer yandan üzerinde yaşayan nüfusun yaşam çeşitliliği, kültür ve sanat etkinliklerinden beslenen bir kent.

Bir semtinden yanı başındaki başka bir semtine geçerken bile bambaşkalaşabilen bir şehir.