İnternetten 2. el oto satışında yetki belgesi istenecek

Ticaret Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek yeni düzenlemeye göre, internet üzerinden 2. el otomobil satışı için yetki belgesi şartı getirilecek.
İnternetten 2. el oto satışında yetki belgesi istenecek

Kornavirüs salgını ile birlikte dünya çapında yaşanan ekonomik gerileme ile 2.el otomobil fiyatlarında önlenemez bir yükselişe neden oldu.


Özellikle internet siteleri üzerinden yapılan satışlarda, fahiş fiyatlar belirdi ve bu da piyasayı otomatik olarak etkileyerek fiyatların otomatik artmasına neden oluyor.

Durum Ticaret Bakanlığı'nı harekete geçti. Bakanlık, 2. el otomobil ticaretine ilişkin yeni bir düzenlemeyi hayata geçirmeye karar verdi.

YETKİ BELGESİ OLMAYAN SATIŞ YAPAMAYACAK

Üzerinde çalışılan taslağa göre, 2. el araçların satışında yetki belgesi şartı getiriliyor.


SATIŞ İLANI 3 GÜN İÇİNDE KALDIRILACAK

Ayrıca yeni düzenlemeye göre; otomobil satılması, satışından vazgeçilmesi veya taşıt teslim belgesinin süresinin sona ermesi durumunda satış ilanı üç gün içinde kaldırılacak.

GERÇEK İŞLETME ADI KULLANILACAK

İnternet ortamındaki mağazanın adı olarak gerçek işletme adının kullanılması gerekecek.

EKSPERTİZ RAPORLARI DA DÜZENLEMEYE DAHİL EDİLDİ

Yeni düzenlemeye göre ekspertiz raporu, satışın yapıldığı tarihten önceki 7 gün içinde alınacak. Taşıtın gerçek durumuna aykırı ekspertiz raporu düzenleyen işletmeler, uyarıya rağmen yine aykırı rapor hazırlarlarsa yeterlilik belgeleri TSE tarafından iptal edilecek.

Bu işletmelere, 2 yıl boyunca aynı konuda yeterlilik belgesi verilmeyecek. Araç alım satımı için iş yapan işletmelere yetki belgesi verilmesinde aranan şartlar arasına, meslek odası ve vergi kayıtları ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatındaki iştigal konuları arasında ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti faaliyetinin bulunması gerektiği de eklendi.