İkinci el otomobil fiyatları mayıs ayında artmaya devam etti

Türkiye’de ikinci el otomobil pazarında faaliyet gösteren bir portal, ikinci el otomobil ve hafif ticari araçların gerçek satış fiyatları üzerinden nisan ve mayıs analizlerini paylaştı. Buna göre, ikinci el araç fiyatları mayıs ayında yüzde 8,36 artış gösterdi.
İkinci el otomobil fiyatları mayıs ayında artmaya devam etti

Türkiye’de ikinci el araçların gerçek satış fiyatlarını açıklayan ikinciyeni.com, nisan ve mayıs ayı fiyat ortalamasını açıkladı. Analize göre koronavirüs salgınının etkisiyle martta düşme eğiliminde olan ikinci el otomobil ve hafif ticari araç fiyatları nisanın ardından mayıs ayında da yükseldi. İkinci el otomobil fiyatları mayıs ayında yüzde 8.36 artış gösterdi.


"İKİNCİ EL PAZARI 2019'DA YÜZDE 30 BÜYÜDÜ"

Mayıs ayındaki fiyat artışıyla ilgili değerlendirmede bulunan Emre Ayyıldız, “2019’da yüzde 30 büyüyen ikinci el araç sektörü, Koronavirüs salgınından özellikle mart ayından itibaren yüksek düzeyde etkilendi. Mart ayının 15’inden Nisan ayı ortasına kadar hem talepte hem de ikinci el fiyatlarında çok sert bir düşüş gördük. Koronavirüs kaynaklı bu sert talep düşüşü fiyatları yüzde 10’a yakın düşürdü. Nisan ayı sonuna doğru fiyatlar toparlamaya başladı. Ancak hem talep artışı hem de fiyatlardaki yukarı yönlü sert hareketi mayıs ayında görmeye başladık ve fiyatlar yüzde 8,36 artarak koronavirüs öncesi dönemi yakaladı.” dedi.

Bu artışın temel nedeninin salgın dolayısıyla kişilerin kendilerini daha izole ettiği ulaşım alternatiflerinin tercih edilmesinden kaynaklandığını belirten Emre Ayyıldız, “Yapılan tüm araştırmalarda görüldüğü üzere, koronavirüs döneminde serbest dolaşımlı araç paylaşım modelleri, sıfır veya ikinci el fark etmeksizin herkesin kendi aracını kullanmayı tercih etme eğilimi oldukça yüksek. Buradaki temel motivasyon kişilerin maksimum izolasyon sağlayabileceği ulaşım alternatiflerine yönelmesi. Nisan ayına göre mayıs ayında daha güçlü seyreden ikinci el araç alım talebi, sıfır araç fiyatlarında kurlardan kaynaklı yaşanan fiyat artışı ile birleşince mayıs ayında daha önceden de paylaştığımız fiyat artışlarının yaşanmasını sağladı. Talepteki toparlanmanın haziranda da devam etmesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

NİSAN AYINDA İKİNCİ ELE OLAN TALEP DEVAM ETTİ

TÜİK’in açıkladığı verilere göre Türkiye’de mart ayında 624 bin 268 adet ikinci el otomobil ve hafif ticari araç satılırken, bu sayı nisan ayında 290 bin 268 adet olarak gerçekleşti. Nisan ayındaki satış adedi geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında ikinci el otomobil ve hafif ticari araç pazarında yüzde 50’ye yakın bir daralma yaşandı.


Fotoğraf: AA