Gıdada taklit ve tağşiş yapanlara bir ceza da TOBB'dan

Gıdada insan sağlığını tehdit eden ve suistimal aracı olarak kullanılan taklit ve tağşişi önleme konusunda yapılan çalışmalara, TOBB da destek vermek için harekete geçti. Sektörün bir iç denetimi olarak da bakılması gereken desteğe göre oda ve borsa disiplin kurulları, bu firmalara uyarı ve ceza verecek.
Gıdada taklit ve tağşiş yapanlara bir ceza da TOBB'dan

Tarım ve Orman Bakanlığı, 14 Ocak'ta taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen, aralarında et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, bitkisel yağ, bal, takviye edici gıdalar ve çikolataların yer aldığı 229 firmaya ait 386 parti ürünü kamuoyuyla paylaşmıştı.


TOBB, TAKLİT VE TAĞŞİŞ YAPAN FİRMA, ÜYESİ İSE DİSİPLİN CEZASI VERECEK

Oda ve borsa bünyesindeki disiplin kurulları uyarı, kınama ve para cezası verebiliyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), da bu amaçla, 81 ilde faaliyet gösteren 365 oda ve borsa yönetimine, gıdada taklit ve tağşiş yapan üye firmaların bu faaliyetlerinin disiplin kurullarında ele alınmasına yönelik talimat gönderdi. 

TOBB GIDADA İNSAN SAĞLIĞINI TEHDİT EDENLERLE MÜCADELE KARVANINA KATILDI

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun talimatıyla illerdeki 365 oda ve borsa genel sekreterliklerinden, teşhir edilen söz konusu üye firmalara "Oda ve Borsa Üyelerine Verilecek Disiplin ve Para Cezaları ile Disiplin Kurulu ve Yüksek Disiplin Kurulu Hakkında Yönetmelik"e istinaden gerekli işlemlerin başlatılması talep edildi.

"MİLLETİMİNİZ SAĞLIĞI İLE OYNAYANLARA SESSİZ KALMAYACAĞIZ"

Hisarcıklıoğlu, sosyal medya hesabından paylaştığı "Tarım ve Orman Bakanlığı gıdada taklit ve tağşiş yapan firmaları açıkladı. TOBB olarak 81 ildeki 365 oda ve borsamızdan bu firmalarla ilgili disiplin mekanizmasını çalıştırmalarını istedik. Milletimizin sağlığı ile oynayanlara sessiz kalmayacağız." mesajıyla konuya verdikleri önemin altını çizdi.