Ekonomi basınının kurucusu; Nezih Demirkent

Ekonomi basını yaptığı çalışmalarla Türkiye ve dünyada ekonomiye bir ivme kazandırıyor. 11 Şubat tarihi, ülkemizdeki ekonomi basının kurucusu Nezih Demirkent'in ise vefatının 19'uncu yılı olacak.
Ekonomi basınının kurucusu; Nezih Demirkent

Ekonomi basınının doğmasına, kurallarının oluşturulmasına ve büyümesine doğru ilk adımı atan, duayen gazeteci Nezih Demirkent, gazetecilik yaşamı boyunca üstlendiği her görevi başarıyla yerine getirerek, ismini bugüne ve eserleri ile de kalıcı olarak yarına kazıdı.


MESLEKTE 51 YIL GEÇİRDİ

Meslekte 51 yılı, ekonomi gazeteciliğinde 20 yılı geride bırakan Nezih Demirkent, 70 yaşındayken 11 Şubat 2001 yılında vefat etti.

"EKONOMİ BASINI ONUN ETKİSİYLE BUGÜNKÜ NOKTASINA GELDİ"

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) Başkanı Celal Toprak'ın bir açıklamasında, "Ekonomi basınının kurucusu diyebilirim. Ekonomi basını, onun katkı ve etkisiyle bugünkü noktaya geldi. Nezih Demirkent, ekonomi basınının temel taşıdır. Ayrıca, Türkiye ekonomisine de çok büyük katkı sağlamış birisidir. İş dünyasının, işletmelerin, KOBİ'lerin önünü açmıştır." diye konuştu.

"NEZİH DEMİRKENT ÖDÜLÜ"

EGD, her yıl Nezih Demirkent ödülü veriyor. 


DÜNYA GAZETESİNİN SAHİBİYDİ

Gazeteciliğin hemen her dalında görev yapan daha sonra Dünya gazetesinin sahibi olan Nezih Demirkent sahada çalışan bütün gazetecilerin sorunlarına yardımcı ve onların koruyanı oldu. 

MESLEK ÖRGÜTLERİ VE YEREL BASININ YANINDAYDI

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) önceki başkanlarından olan ve meslek örgütü ve yerel basının gelişmesi yolunda önemli çabalar harcadı. Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) kurucu üyesiydi ve Türkiye Gazete Sahipleri Sendikası’nın başkanıydı.

NEZİH DEMİRKENT KİMDİR

Nezih Demirkent 1930 yılında İstanbul’da doğdu. F. Sabiha ve A. Nurettin Demirkent’in oğlu, Haydarpaşa Lisesi’ni ve İÜ Hukuk Fakültesi bitirdi. 1950 yılında Son Saat gazetesinde mesleğe başladı. Yeni Sabah, Yeni Gazete ve Hürriyet’te, mesleğin çeşitli dallarında çalıştı. Hürriyet gazetesinde genel müdürlük yaptı. Daha sonra Dünya gazetesinin sahipliğini üstlendi. Fransızca biliyordu. “Sayfa Sayfa Gazetecilik”, “Medya Medya” ve “Salı Yazıları” isimli kitapları yayımladı. Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) kurucu üyesiydi ve Türkiye Gazete Sahipleri Sendikası’nın başkanıydı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin önceki başkanlarından Nezih Demirkent, 51 yıl gazetecilik mesleğinin içinde bulundu. Uzun bir dönem TGC‘nin Başkan Yardımcılığı görevinde hizmet verdikten sonra 18 Kasım 1982 günü Başkanlığa seçildi. 10 yıl sürdürdüğü bu hizmetten, seçimde adaylığını koymayarak çekildi. Gazeteciler Sosyal Hizmetler ve Emeklilik Vakfını yönetti. TGC‘nin yayın organı Bizim Gazete‘nin aylık olarak yayınını başlattı. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu TGC Hikmet Memduh Kızılağaç Huzurevi ile TGC Basın Müzesi projelerini gerçekleştirdi.

Işın Demirkent ile evli ve bir çocuk babasıydı. Basın Şeref Kartı taşıyordu. 11 Şubat 2001’de vefat etti.