ECB beklendiği gibi faizleri sabit tuttu

Küresel piyasalar dün itibari ile Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararına odaklanmıştı.  Avrupa Merkez Bankası, faiz oranlarında değişikliğe gitmedi.
ECB beklendiği gibi faizleri sabit tuttu

Piyasalar, Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB), herhangi bir politika değişikliği beklemiyordu. ECB Başkanı Christine Lagarde toplantıyı yönetti.


STRATEJİK GÖZDEN GEÇİRME DÖNEMİNE GİRİLDİ

ECB piyasa beklentileri doğrultusunda faiz oranlarında değişikliğe gitmezken, stratejik gözden geçirmenin başladığını duyurdu.

POLİTİKA FAİZİ SIFIR, MEVDUAT FAİZİ YÜZDE -0,50 VE MARJİNAL FONLAMA FAİZİ YÜZDE 0,25

ECB'den yapılan açıklamada, Yönetim Konseyi'nin, dünkü toplantısında, faiz oranlarını değiştirmeme kararı aldığı, politika faizinin sıfır, mevduat faizinin yüzde eksi 0,50 ve marjinal fonlama faizinin de yüzde 0,25'te sabit bırakıldığı bildirildi.

ENFLASYON HEDEFİ YÜZDE 2’YE GÖRE HAREKET EDİLDİ

Açıklamada, faiz oranlarının, en azından enflasyon hedefi yüzde 2'ye güçlü şekilde yaklaşana kadar mevcut seviyesinde veya daha düşük seviyede kalmasının beklendiği vurgulandı.


VARLIK ALIM PROGRAMLARINA DEVAM

ECB'nin varlık alım programlarına aylık 20 milyar euro seviyesinde devam edileceğine yer verilen açıklamada, varlık alımlarının, faiz oranları yükselmeye başladıktan kısa süre sonra sonlandırılacağına işaret edildi.