Dünyanın ihracatı küçülürken Türkiye rekor kırıyor

Uluslararası Seramik Banyo Mutfak Fuarı'nda konuşan TİM Başkanı Gülle, dünya ticaretinin neredeyse her ay küçülme yaşadığını, buna rağmen biz ihracatçılarımızın özverili çabalarıyla ardı ardına rekorlar açıkladıklarını vurguladı.
Dünyanın ihracatı küçülürken Türkiye rekor kırıyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Uluslararası Seramik Banyo Mutfak Fuarı (UNICERA) İstanbul'un açılışında yaptığı konuşmada, "Koronavirüs ve ülkeler arası ticari gerginlikler küresel ticaret hacmini daraltmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl, dünya ticareti neredeyse her ay küçülme yaşadı, buna rağmen biz ihracatçılarımızın özverili çabalarıyla ardı ardına rekorlar açıkladık. 2020 yılının ilk iki ayını da aylık bazda yeni rekorlarla kapatmak bizler için bir övünç kaynağı oldu." ifadelerini kullandı.


"SERAMİK SEKTÖRÜNÜN İHRACATI ARTIYOR"

Dış ticaret fazlası veren Türkiye hedefine emin ve kararlı adımlarla ilerlediği bu yolda, seramik sektörünün katkıların da takdire şayan olduğunu belirterek, "Değerli ihracatçılar, 2019 yılında, Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri sektörümüz 3,5 milyar doları aşan ihracatıyla 2018 göre ihracatını yaklaşık yüzde 18 artırarak en çok ihracat artışı yakalayan 4'üncü sektörümüz oldu." dedi.

"SERAMİK ÜRÜNLERİNDE TÜRKİYE, DÜNYADA EN ÇOK İHRACAT GERÇEKLEŞTİREN İLK 10 ÜLKE ARASINDA"

Bu ihracatın üçte birini aşkın kısmı olan 1.2 milyar dolarının seramik ürünlerinde gerçekleştiğini belirten Gülle, şunları kaydetti:

"İhracatımız geçen sene şubat ayına göre yüzde 2,3'lük artışla yine rekorları sürdürürken, sektörümüz yüzde 16,3'lük artışla ihracatını en çok artıran ilk 5 sektör arasında yer aldı. Yine seramik ürünlerinde Türkiye, dünyada en çok ihracat gerçekleştiren ilk 10 ülke arasında yer alıyor.  Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri sektörü mart ayında 3.4 milyon tonluk ihracatı ile ülkemiz miktar bazlı ihracatının neredeyse yüzde 30'unu gerçekleştirerek en yüksek rakama imza attı. Seramik ürünlerinde de ihracat yoğunlaşması anlamında Türkiye en başarılı ilk beş ülke arasında yer almakta."