Dünyada ekonomi dalgalı, Powell'ın sunumu izlenecek

Olumsuzluklara karşın pozitife dönen küresel piyasalarda, bugün Amerikan Merkez Bankası Başkanı Powell'ın Kongre'de yapacağı sunum takip edilecek.
Dünyada ekonomi dalgalı, Powell'ın sunumu izlenecek

Son dönemde açıklanan makroekonomik veriler ve şirket bilançolarının beklentilerden iyi gelmesinden destek bulan pay piyasaları, dün ortalama yüzde 0,8 değer kazanırken, dolar endeksi ise yükseliş eğilimini sürdürdü.


Dolar endeksi yüzde 98,9 ile 10 Ekim 2019'dan bu yana en yüksek seviyesine çıkarken, Dow Jones endeksi yüzde 0,60, S&P 500 endeksi yüzde 0,73 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,13 değer kazandı.

ABD Başkanı Donald Trump, dün yaptığı açıklamada, Fed'i, faizleri gerektiği kadar düşürmemekle suçlarken, Çin'deki koronavirüs ile ilgili olarak da nisan ayında havaların ısınmasıyla salgının son bulacağını savunması dikkati çekti.

AVRUPA BORSALARINDA DÜŞÜŞ

Avrupa tarafında, dün ABD borsalarının yükselişe geçmesi öncesinde kapanan pay piyasaları düşüş kaydetti. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,15, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,27 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,23 değer kaybetti.


ÇİN’DEKİ SALGIN RİSK İŞTAHINI YÜKSELTTİ

Çin'de yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle can kaybı 1017 olurken, salgından etkilenenlerin sayısı 42 bin 638'e yükselse de bugün pay piyasasında risk iştahının yüksek olduğu görülüyor.

ŞANGHAY BİLEŞİK ENDEKSİ DEĞER KAZANDI

Ekonomi yönetiminin likidite desteği ve virüs salgınına ilişkin çözüm beklentileri ile Şanghay bileşik endeksi, kapanışa yakın yüzde 0,7 değer kazandı.

JAPONYA’DA İŞLEM GERÇEKLEŞEMİYOR

Japonya'da ise pay piyasalarında bugün resmi tatil dolayısıyla işlem gerçekleştirilmiyor.

BORSA İSTANBUL DA DEĞER KAYBETTİ

Yurt içinde, dün Suriye'ye ilişkin gelişmelerin etkisiyle satıcılı bir seyir izleyen Borsa İstanbul'da yüzde 2,21 değer kaybeden BIST 100 endeksi, günü 118.341,52 puandan tamamladı.

Analistler, bugün Fed Başkanı Jerome Powell'ın Kongre'deki Finansal Hizmetler Komitesi’nde yapacağı sunumdaki detaylar, yurt içinde ise Suriye'deki gelişmeler ve açıklanan şirket bilançolarının takip edildiğini bildirdi.

Teknik açıdan BIST 100 endeksinde, dün 117.000 desteğinin çalıştığını ifade eden analistler, 120.000 üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda tekrar yükseliş eğiliminden bahsedilebileceğini söyledi.