Dünya’da 657 milyon çocuk okuyup yazamıyor

Dünya genelinde son yıllarda okur yazar oranında önemli artışlar kaydedilmesine rağmen, ağırlıklı olarak savaş ve çatışmaların bulunduğu bölgelerde bulunmak üzere 657 milyon çocuk hala okuma yazma bilmediği açıklandı.
Dünya’da 657 milyon çocuk okuyup yazamıyor

Geçen yıldan bu yana 24 Ocak, "Uluslararası Eğitim Günü" olarak kutlanıyor.


Evrensel bir insan hakkı olan eğitime erişim ve okur yazar oranında son yıllarda dünya genelinde artış yaşansa da Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre yaklaşık 265 milyon çocuk ve genç, çeşitli nedenlerle okula gidemiyor ya da temel eğitimini tamamlayamıyor.

4 MİLYON MÜLTECİ ÇOCUK OKULA GİDEMİYOR

Okula gidemeyen 4 milyon mülteci çocuğun ise Evrensel İnsan Hakları Bildirgesi'nin 26'ncı maddesinde yer alan eğitim hakkı ihlal ediliyor.

Dünya genelinde son yıllarda okur yazar oranında önemli artışlar kaydedilmesine rağmen 657 milyon çocuk hala okuma yazma bilmiyor.


İLKOKULA KATILIM ORANI ARTTI AMA

Gelişmekte olan ülkelerde ilkokula katılım oranı yüzde 91'e ulaşmasına rağmen, halen ilkokul çağındaki 57 milyon çocuk okula gitmiyor ve temel eğitimden mahrum kalıyor.

ÇOCUKLARIN YARISI AFRİKA ÜLKELERİNDEN

Okula gidemeyen çocukların yarısı Sahraaltı Afrika ülkelerinde yaşarken, bu ülkelerdeki kız çocuklarının yüzde 40'ından azı ortaokul eğitimini tamamlayabiliyor. ÇATIŞMA VE AVAŞ BÖLGELERİNDE YAŞIYORLAR

Okuldan mahrum kalan çocukların yaklaşık yüzde 50'si ise çatışma ve savaş bölgelerinde yaşıyor.

5 ÜLKEDEN BİRİNDE

BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) verilerine göre, sadece her 5 ülkeden birinde 12 yıl ücretsiz zorunlu eğitim garanti ediliyor.