Çift hatta üç maaş almak mümkün

Emeklisiniz bir maaş alıyorsunuz. Aynı zamanda dul ve yetimseniz ikinci ve hatta üçüncü maaşı da alabilirsiniz. Sadece şartlarınız uyacak ve siz talepte bulunacaksınız.
Çift hatta üç maaş almak mümkün

Sosyal güvenlik sisteminde bazı şartlarda çift maaş hakkı tanınıyor. Birçok vatandaş  maaşının kesilebileceği endişesiyle bu hakkının peşinden koşmuyor. Bu nedenle de ikinçi ücüncü maaşı alamıyorlar. Çünkü bu maaşlar sadece talep edilene veriyor.


EŞİ VEFAT ETMİŞ KADIN YA DA ERKEK YARARLANABİLİR

Emekli hangi sigortalılığa (SSK, Bağkur, Emekli Sandığı) tabi olursa olsun, vefat eden eşinden dul aylığı yani ikinci bir maaş alıyor.

Örneğin; kadın SSK emeklisi, eşi vefat etmiş Bağkur emeklisi ise dul aylığı alıyor. Vefat eden eş SSK veya Bağkurlu ise dul emekli eş, maaşın yüzde 50’sini, eş Emekli Sandığı’na tabi (memur) ise maaşın yüzde 75’ini alıyor.

EĞER ŞARTLAR UYUYORSA FARKLI KURUMLARDAN AYNI ANDA ÜÇ MAAŞ ALABİLİR

Kendi çalışmasından dolayı SSK emeklisi olarak maaş alırken, vefat eden Bağkur emeklisi kocasının ölümünden sonra dul aylığı alan kadın, Emekli Sandığı’ndan emekli olmuş babasının vefatından sonra yetim aylığı da alabiliyor. Yani üç maaşa da hak kazanıyor.


KADINLAR AVANTAJLI

Tabii burada kadınların avantajı var.

BAŞVURU ŞARTI ARANIYOR

Eşini kaybeden bir kişinin dul aylığı alabilmesi, başka bir evlilik yapana ya da ölene kadar devam eder. Baba veya annesini kaybeden bir erkek, 18 yaşına kadar kesintisiz, öğrenciliği devam ederse 25 yaşına kadar kesintisiz yetim aylığı almaya hak kazanır. Eğer erkek çocuğunun çalışmasına engel olacak bir malül durumu mevcut ise o zaman yaşına bakılmaksızın ömür boyu yetim aylığı alabilir. Baba veya annesini kaybeden bir kız çocuğu, evlenene kadar ve sigortalı bir işe girene kadar yaşı ne olursa olsun ömür boyu yetim aylığı alır. Kız çocuğu, evlenirse ya da bir işe girerse aylık kesilir. Boşandığında ya da işten ayrıldığında aylık yeniden kendisine bağlanır.

ÖLÜM AYLIĞI ANNE VE BABAYA KALIYOR

Hiçbir geliri, mal varlığı bulunmayan ve sigortalının ölmeden önce bakmakla yükümlü olduğu 65 yaş üzeri anne ve babası, ölüm aylığı adı altında maaşa bağlanabilirdiğini unutmamak gerek.

Fotoğraf: AA