Brexit'siz İngiltere ihracatçılar için büyük pazar olabilir

Brexit'ten çıkmaya hazırlanan İngiltere'nin küresel ticaretle ilgili kuralları tekrar yazılacak. İngiltere'nin Brexit sonrasında yapacağı öngörülen ticaret anlaşmalarının Türk ihracatçısı için fırsat olabileceği dile geldi.
Brexit'siz İngiltere ihracatçılar için büyük pazar olabilir

danışmanlık firması Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Ahmet Engin, anlaşmasız Brexit sonrası İngiltere için ticari iş birliklerinin öneminin artacağını ve anlaşmasız Brexit'in Türk şirketleri için bir fırsata işaret ettiğini ifade ederek, "Türkiye İngiltere’nin stratejik ortaklarından birisi. Birbiri için bu kadar kritik noktalarda yer alan iki ülkenin iş birlikleriyle krizi fırsata çevirmeleri kaçınılmaz olacak." görüşünü savundu.


"ANLAŞMASIZ BREXIT OLASIĞINI YÜKSEK"

Engin, 2016 yılından bu yana sürece bakıldığında anlaşmasız Brexit olasılığının yükseldiğini belirterek, "İngiltere ve AB arasında gümrük duvarları yükselecek, karşılıklı pazar erişimleri sınırlandırılacak ve ticaret olumsuz etkilenecek. İngiltere, ülkelerle ikili serbest ticaret anlaşmaları arayışına girmek durumunda kalacak. Avrupa pazarına erişimi kısıtlanan İngiltere ile yapılabilecek olan bir serbest ticaret anlaşması ise anlaşma yapan ülkeler için büyük bir fırsat ve önemli bir pazar haline gelecek." ifadelerini kullandı.

"BAKANLIKLAR ÖNCÜLÜĞÜNDE SERBEST TİCARET ANLAŞMALARI YAPILMALI"


Engin, şunları kaydetti: "Ticaret ve Dışişleri Bakanlıklarımızın öncülüğünde bir serbest ticaret anlaşmasının altyapı hazırlığının yapılması Türk şirketlerine de büyük bir fırsat sunacaktır."