BES fonlarında son yıllardaki en iyi performans

TSB, bireysel emeklilik fonları, 2019’da katılımcılarına yüzde 14,39 reel getiri sağlayarak son yıllardaki en iyi performansını gösterdiğini bildirdi. Fon büyüklüğü devlet katkısı dahil 119.1 milyar lira.
BES fonlarında son yıllardaki en iyi performans

Türkiye Sigorta Birliği'nden (TSB), Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ve Otomatik Katılım'ın 2019 yılı performansı ve sistemdeki fonların getirilerine ilişkin Emeklilik Gözetim Merkezi verilerinden derlenen bilgiler açıklandı.


SON YILLARIN EN İYİ FERFORMANSI

Açıklamada, bireysel emeklilik fonlarının 2019’da katılımcılarına yüzde 14,39 reel getiri sağlayarak son yıllardaki en iyi performansını gösterdiği belirtildi.

12.2 MİLYON KATILIMCI SAYISINA ULAŞILDI

Açıklamada, 2019 sonu itibarıyla BES’te, 6.9 milyon katılımcıya, devlet katkısı dahil 119.1 milyar lira fon büyüklüğüne ulaşıldığı aktarılarak, "Otomatik Katılım ile sisteme katılan çalışan sayısı da 5.4 milyon oldu. sistemde biriken 8.2 milyar lira fon tutarı ile ulusal tasarruflara katkı sağlandı. Böylece her iki sistemde toplamda 127.3 milyar lira fon büyüklüğü ile 12.2 milyon katılımcı sayısına ulaşıldı." ifadeleri kullanıldı.

"UZUN GETİRİLERE ODAKLANILMASI GEREKİYOR"

Açıklamada BES’in, kısa vadeli enstrümanlarla karşılaştırılmaması gerektiği belirtilerek, şunlar deniyor:


"2019 verileri de, son 5 ve 10 yıllık veriler de BES fonlarının sağladığı getiriyi net bir şekilde ortaya koyuyor. Ancak bu noktada BES tasarruflarının piyasanın anlık değişimlerine göre hareket eden kısa vadeli enstrümanların getirileriyle mukayese edilmemesi gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Katılımcıların uzun vadeli getirilere odaklanmaları ve kısa vadeli getiriler yerine emeklilik döneminde refah kaybı yaşamamayı hedeflemeleri büyük önem taşıyor."

"2019'DA KARMA FON GRUPLARI YÜZDE 37,65 GETİRİ SAĞLADI" 

Açıklamada, 2019 yılında BES’te sunulan fonların ortalama yıllık getirisinin BIST 100 endeksi, TÜFE, döviz sepeti ve mevduat gibi araçların üzerinde gerçekleştiği, bunun yanında birçok fon türünde altın endeksinin de üzerinde getiri elde edildiği ve emeklilik yatırım fonları içinde karma fon gruplarının yüzde 37,65 ile ekonomideki gelişmelere paralel olarak geçen yıl katılımcısına en yüksek getiriyi sağlayan fon türü olduğu bildirildi.