BDDK, 18 bankaya 102 milyon lira ceza verdi

BDDK, müşteri şikayetleri üzerine 18 bankaya toplam 102,1 milyon lira idari para cezası uygulanmasına karar vererek uygulamaya koydu.
BDDK, 18 bankaya 102 milyon lira ceza verdi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), salgınla mücadele sürecinde kurumsal ve bireysel banka müşterilerinden gelen şikayetleri inceledi.


CEZALAR AYKIRI İŞLEMDEN DOLAYI VERİLDİ

Bu kapsamda yapılan incelemeler sonucunda "aykırı işlem tesis edilmesi" gerekçesiyle 18 bankaya toplam 102,1 milyon lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi. Açıklamada ayrıca şikayetlerle ilgili incelemelerin devam ettiği belirtildi.

BDDK'dan 18 bankaya, 102.1 milyon TL para cezası

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nca, (BDDK) koronavirüs salgınıyla mücadele sürecinde bireysel ve ticari müşteriler tarafından kuruma iletilen şikayetlerin incelendiği, 18 bankaya toplam 101.1 milyon TL idari para cezası uygulandığı bildirildi.


BDDK'nın internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, "COVID-19 salgınıyla mücadele sürecinde bireysel ve ticari müşteriler tarafından kurumumuza iletilen şikayetler incelenmiştir. Bu kapsamda, şikayete konu bankalar hakkında Kurumumuz denetim elemanları tarafından yapılan incelemeler neticesinde düzenlenen raporda yer alan tespitlere ilişkin olarak, kurumumuzca bankalara iletilen talimatlara aykırı işlem tesis edilmesi gerekçesiyle, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 29.05.2020 

BDDK'DAN KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA GELDİ

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu kapsamda, şikayete konu bankalar hakkında kurumumuz denetim elemanları tarafından yapılan incelemeler neticesinde düzenlenen raporda yer alan tespitlere ilişkin olarak kurumumuzca bankalara iletilen talimatlara aykırı işlem tesis edilmesi gerekçesiyle, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 29 Mayıs 2020 tarihli ve 9039 sayılı kararı ile 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 148'inci maddesinin (b) bendi uyarınca 18 bankaya toplam 102,1 milyon TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir. Söz konusu şikayetlere ilişkin inceleme süreçleri kesintisiz devam etmektedir."