Avrupa ülkesi Andorra, düşük vergiden kazanıyor

Avrupa'nın yüz ölçümü bakımından en küçük 6’ncı ülkesi olan Andorra, gelirinin önemli bir kısmını alışverişteki düşük vergiler ve yeni gelişmeye başlayan kayak turizminden elde ediyor.
Avrupa ülkesi Andorra, düşük vergiden kazanıyor


Düşük vergi sistemi Andorra’nın ekonomisinin temelini oluşturuyor. Öte yandan 77 bin nüfuslu ülke yılda 9 milyona yakın turist çekiyor.

EN DÜŞÜK VERGİ ORANI

Avrupa ülkeleri arasında en düşük vergi oranına sahip ülke olarak bilinen Andorra, vergisiz alışveriş cenneti olarak öne çıksa da artık kayak merkezleriyle de adını duyurmak istiyor.

KURUMLAR VERGİSİ ORANI YÜZDE 2-10 ARASINDA

Fransa'da yüzde 20, İspanya'da yüzde 21 oranında olan kurumlar vergisi Andorra'da yasa gereği en fazla yüzde 10 olurken, şirketlere göre bu oran yüzde 2'ye kadar inebiliyor.


KAYAK MERKEZLERİ İLE TURİZM NOKTASI

Fransa ve İspanya arasında 468 kilometrelik yüz ölçümüne sahip, engebeli dağlar ve dar vadilerle kaplı Andorra'da, Ordino-Arcalis, Grandvalira, Vall Nord, Pas de la Casa, Pal Arnisal ve Soldeu öne çıkan kayak merkezleri arasında yer alıyor.

TARIM VE HAYVANCILIKTAN TİCARET VE KIŞ TURİZMİNE

Ülkede önceleri tarım ve hayvancılık üzerine kurulu olan sosyal yaşam, 20. yüzyılın sonlarından itibaren ticaret ve kış turizmine odaklandı. Varlığı 1930'lı yıllara dayanan kayak merkezleri, yüksek teknoloji ve altyapı yatırımlarıyla modern hale dönüştürüldü.

KAYAK MERKEZLERİ DÜNYADA 12’NCİ

İsviçreli araştırma şirketi Laurent Vanat'ın 2018 yılı verilerine göre, dünyanın en fazla turist çeken kayak merkezlerinde Andorra 12’nci sırada yer alıyor.

KAYAK MERKEZLERİNE 60 MİLYON EURODAN FAZLA YATIRIM

Andorra hükümeti, 2018-2019 yıllarında kayak merkezlerini teşvik etmek için 60 milyon eurodan fazla yatırım yaptı. Uluslararası Kayak Federasyonunun son Dünya Kupası'nı 11-17 Mart 2019'da Andorra'da düzenlemiş olması da bu yatırımların gelmesine yardımcı oldu. Kayak turizmi Andorra'nın gayri safi yurt içi hasılasına doğrudan yüzde 4, dolaylı olarak (restoran, otel, kayak için malzeme ve kıyafet alımı) yüzde 30 civarında katkı yapıyor.

KAYAK MERKEZLERİNİN GELİRİ 100 MİLYON EURONUN ÜZERİNDE

Kayak merkezleri yaklaşık 2 bin 500 kişiye istihdam sağlarken, bu işletmelerin yıllık gelirinin 100 milyon euronun üzerinde olduğu belirtiliyor.

Andorra düşük vergilerden ve kayak turizminden kazanıyor

YENİ PİST AÇILDI

Diğer yandan, 2019-2020 sezonunda Andorra'da ilk pist açılışı geçen hafta sonu Ordino-Arcalis'de yapıldı.

Ordino-Arcalis pisti çalışanlarından Cristina, yaptığı açıklamada, "Ben Arjantinliyim ve 2011 yılında sezonluk işçi olarak buraya geldim. Sonrasında bir yıl daha bir yıl daha derken, 9 yıldır burada yaşıyorum. Kayak, burada her geçen yıl daha da gelişen bir sektör. Andorra'da olmaktan çok memnunum." dedi.