Artvinli düz alan diye tünelin tepesini ekti biçti

Artvin'de kendi arazilerinin üzerinden geçen tünelin tepesinde 20 yıldır tarım yaptıklarını belirten Akdemir Ailesi, tarlanın çok verimli olduğunu da sözlerine ekledi.
Artvinli düz alan diye tünelin tepesini ekti biçti


Artvin’in Kemalpaşa içesinde uluslararası kara yolu güzergahında bulunan tünelin üzerindeki tarla, görenleri şaşırtıyor. Engelbeli arazilerin diyarı olan kentte, düz bir alan bulan Akdemir Ailesinin fertleri burada 20 yıldır ekim yapıyor.

Artvin'de üstünde tarla olan tünel dikkat çekiyor #1

GEREKLİ İZİNLER ALINDI

Karadeniz Sahil Yolu'nun yapımı sırasında Hüsnü Akdemir’e ait arazinin altında tünel inşa edildi. Akdemir Ailesi, yol yapımı sonrası gerekli izinleri alarak tünelin tam üzerindeki yaklaşık bir dönümlük alanı, çevreden sırtıyla verimli toprak taşıyarak tarlaya dönüştürdü.


FASULYE, LAHANA, MISIR VE BİBER EKİLİYOR

Fasulye, lahana, kabak, mısır, biber gibi değişik tarım ürünlerinin yetiştirildiği tarla, Hüsnü Akdemir’in vefatı sonrası eşi Fatma Akdemir ve kızları tarafından ekilip biçiliyor. Aile, tünel üzerindeki tarlada 20 yıldır tarım yapıyor.

ULUSLARARASI KARA YOLU ÜZERİNDE

Akdemir’in kızı Ruhane Kazanç, Karadeniz Sahil Yolu'nun yapımı esnasında Kemalpaşa merkezdeki tarım arazilerinin bir kısmından uluslararası kara yolunun geçtiğini anlattı.

"TARLAMIZ ÇOK VERİMLİ"

Arazilerinin bir kısmının altından da tünel geçtiğini anlatan Kazanç, "Sarp'a giden kara yolunun üzerinde yerimiz var. Babam tünelin üstündeki araziyi değerlendirerek tarla yaptı. Babamın ölümü sonrası annemle biz bu bahçeyi ekip biçiyoruz. Tarlamız çok verimli. Buradaki bahçemizde kabak, fasulye, lahana, maydanoz, marul, pırasa soğan gibi çeşit çeşit ürünler yetiştiriyoruz." dedi.

Artvin'de üstünde tarla olan tünel dikkat çekiyor #3

GÖREN ŞAŞIRIYOR

Aile fertlerinden Meryem Akdemir de babasının sırtıyla taşıdığı toprakla alanı tarla yaptığını söyledi. Tarlalarının çok verimli olduğunu anlatan Akdemir, "Burada tarla, bağ bahçe olduğunu gören çok şaşırıyor. Herkes burasını çok beğeniyor. 'Tünel üstünde tarla mı olur?' diyorlar. Babam tünel üstünü bile sırtıyla taşıdığı toprakla tarla yaparak Karadeniz insanının ne kadar çalışkan ve akıllı olduğunu bir kez daha göstermiş. Biz de ondan kalan bu ata topraklarını ekip biçiyoruz, işliyoruz." diye konuştu.

Artvin'de üstünde tarla olan tünel dikkat çekiyor #4

"TOPRAĞIN TİTREDİĞİNİ HİSSEDİYORUZ AMA KORKMUYORUZ"

Kara yolunun çok işlek olduğuna işaret eden Akdemir, "Biz tarlada çalışırken, çok ses oluyor. Büyük tırlar geçiyor. Bazen toprağın titrediğini hissediyoruz ama korkmuyoruz. Çalıştığımız tarlanın altından arabaların geçtiğini bilerek burada çalışmak çok değişik bir his. Burası uluslararası bir yol, buradan Gürcistan'a ve dünyanın birçok yerine araçlar gidiyor." dedi.

Artvin'de üstünde tarla olan tünel dikkat çekiyor #5

KARADENİZLİLERİN FARKI

Tünelin üzerinde tarla yapmak aslında Karadeniz insanının zekasının ve çalışkanlığının bir göstergesi olarak anılıyor.

Artvin'de üstünde tarla olan tünel dikkat çekiyor #6